• et
info@salm.ee Kooli 5, 90502 Haapsalu Reg. nr. 90012432

Marie Under 135

Mälestusnäitus Ants Laikmaa muuseumis
alates 12. okt. 2018

Marie Under on eesti kõigi aegade väljapaistvamaid luuletajaid. Poetessi juubeliaasta puhuks koostatud näitusel saab näha Johannes ja Peeter Parikase, Woldemar Markuse, Max Meixneri ja Woldemar von Ditmari tehtud fotosid, mis on digitaalselt ennistatud.

Marie Under sündis Tallinnas 1883. a. pere kolmanda lapsena. Vanemad Leena ja Friedrich (Priidu) olid pärit Hiiumaalt. Marie Under kuulus kirjanike rühmitustesse Siuru ja Tarapita. Under oli Eesti Kirjanike Liidu ja Eesti Kirjanduse Seltsi liige. Ta jõudis esimese luulekogu avaldamiseni alles 37-aastaselt. Oma esimesed luuletused oli ta kirjutanud saksa keeles, kuid need jäid käsikirja. Eestikeelsed luuletused viis trükki perekonnasõber Ants Laikmaa. Marie Underi luuletusi on avaldatud ka “Noor-Eesti” albumites. 1920. aastatel avaldas Under intensiivselt ka esseid ja muid lehekirjutisi ning tõlkeid saksa keelest. Marie Under lahkus oma perega Eestist 1944. aastal ja elas pagulasena Rootsis elu lõpuni.

Marie Underi luule kõnetab meid ka täna ja poetessi särav isiksus on jätnud Eesti kirjanduslukku ereda jälje.

Näituse kuraator on kultuuriloolane ja lavastuskunstnik Tiiu Tepandi. 

Tiiu Tepandi on lõpetanud EKA disaini erialal. Ta on Kunstnike Liidu ja Teatriliidu liige ning Lavastuskunstnike Liidu auliige.
Töötanud lavastuskunstnikuna teatrites, rahvusraamatukogu peakunstnikuna, kujundanud rahvusvahelisi suursündmusi, näitusi, raamatuid, heliplaadiümbriseid jne.
Esinenud maalinäitustega ja lavastuskunstnike grupinäitustel. Samuti on Tepandi olnud diplomandide juhendaja Tartu Kunstikoolis.

Tiiu Tepandi on varem koostanud ja kujundanud mitmeid näitusi Marie Underist. Juubelinäitused on olnud Tallinnas, Tartus ja Hiiumaal.

Näituse avamine toimub Ants Laikmaa muuseumis reedel, 12. oktoobril kell 14.00. Kõik on oodatud!

Ants Laikmaa ja tema inimesed

5. mail 2016. aastal – Ants Laikmaa 150. sünniaastapäeval avati kunstniku kodus uus püsinäitus “Ants Laikmaa ja tema inimesed”.

Kuraator: Liis Pählapuu

Kujundaja: Liina Siib

Liis Pählapuu sõnul oli kunstnik Ants Laikmaa põnev isiksus. „Väga sageli kirjeldatakse teda rännumehe, omamoodi kahetise kunstnikuna, kes ühelt poolt pühendus rahvusliku kunsti loomisele ning kodumaa inimeste ja motiivide kujutamisele, teiselt poolt aga veetis suure osa oma parimatest loomeaastatest välismaal: Soomes, Itaalias ja mujal. Ta on väikese Eesti kunstiajaloo kontekstis kindlasti üks neid, kelle puhul võib imestada üksikisiku määrava rolli üle.“

Toimunud:

Marje Üksine graafika

Näitus Ants Laikmaa muuseumis alates 12. septembrist.

Marje Üksine on sündinud 18. mail 1945. aastal Tallinnas. Aastail 1964-1970 õppis ta toonases Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis graafika erialal. Esimese isikunäituseni jõudis ta 1974. aastal. Tema isikunäitusi on peale Eesti toimunud Soomes, Rootsis, Ameerika Ühendriikides, Venemaal, Saksamaal ja Taanis.
Marje Üksine on osalenud paljudel rahvusvahelistel graafikanäitustel, sealhulgas Berliinis, Ljubljanas, Krakowis, Fredrikstadis, Firenzes, Baden-Badenis, Maastrichtis, Sofias, Turus, Kaunases, Riias.

Kunstnik on pälvinud rea preemiaid, sealhulgas Tallinna Graafikatriennaalil kaks eripreemiat (1983), Riia väikegraafika triennaalil eripreemia (1987), Vilniuse raamatugraafika triennaali peapreemia (1987), Tallinna rahvusvahelise joonistustriennaali „Manu Propria“ preemia (2009). Eesti Rahvusraamatukogu konkurssnäituse „Kunstnikult raamatukogule“ peapreemia (2013). Eesti nüüdisgraafika näituselt „ Ed. Wiiralti kunstiauhind 2015“ peapreemia.
Tema teoseid on mitmete maade (Venemaa, Ameerika Ühendriigid, Saksamaa, Soome) Kunstimuuseumides, Eesti Kunstimuuseumis, Tartu Kunstimuuseumis ja reas erakogudes nii kodu- kui välismaal.

Rein Meresaare näitus  “Kummardus Laikmaale”

6. juuli – 9. august 2018

Kunstnik Rein Meresaar on ennast ja oma näitust tutvustanud nii:

Läbi oma pika elutee olen kunstiga pidevalt seotud. Ükskõik mis suunas ta mind juhatab. Kas söemaalimise, fotonduse, aiakujunduse, tekstiili, keraamika või maalimise aladel. Olen põline meriväljajalane ja sealt pärinevadki minu mere ning maastikumaalid. Looja on andnud mulle hellalt  ilupisiku, mida  ma tahaksin jagada Ants Laikmaaga ja tema elupaigaga Eestimaal. Kummardusega temale olen valinud just nimelt pastellmaale läbi oma viimaste aastate mis sobivad antud interjööriga. Haapsaluga olen ma seotud Evald Okase majamuuseumi kaudu, kus saab tundide viisi krokiidega hõljuda. 2016. aastal oli minu personaalnäitus T. Telgmaa salongis, kus juhuslik sisseastuja Peterburist omandas minu maali. Olen teda külastanud tema kodus ja imetlenud selle sobivust. Need hetked elus soojendavadki minu loomingut.

Näituse avamine toimub reedel, 6. juulil kell 14.00. Kõik on oodatud!

Avo Päädami portreenäitus

5. mai – 5. juuni 2018

Kunstnik Avo Päädam on ennast ja oma näitust tutvustanud nii:

Olen sündinud 1953. aastal Raplas. Kasvasin üles ja käisin koolis Paides. Hiljem sattusin elama uuesti Raplamaale. Maalimisega hakkasin tegelema neljakümnesena. Olen iseõppija. Meeldib maalida merd ja inimesi. Olen osalenud näitustel Eestis, Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus. Ants Laikmaa muuseumis olen näitusega teist korda. Näitusel väljas olevad portreed on valminud projekti ” Avo – 65″ raames, mille ettevalmistamisega olen juba mõnda aega tegelenud. Suve lõpu poole on kavas suurem portreenäitus Raplas.

HEAD VAATAMIST!

Ahto Laadoga maalinäitus

Reedel, 8. sept. kell 14.00 avasime Ants Laikmaa muuseumis hooaja viimase näituse. Näha saab Ahto Laadoga maale. Näitus jääb avatuks oktoobri lõpuni.

Ahto Laadoga:

Olen sündinud 1958. a. Haapsalus. Elan Tallinnas.

Joonistamisega hakkasin tegelema kooliajal. Õppisin maalimist ja joonistamist Tartu (KKKK) kujutava kunsti kaugõppe kursustel. Täiendanud olen ennast  ERKi individuaalkursustel maalikunstis ja kunsti ajaloos, võtnud õppust vanameistrite juures maalitehnika alal. Töötasin Kunstnik-dekoraatorina  ja kujunduskunstnikuna. Momendil olen vabakutseline kunstnik ja kuulun Haapsalu kunstiklubisse.

Meri: Kasvasin mere ääres. Selle looduse ime maalimine pakub mulle erilist naudingut. Tänu Haapsalu suvekodule on mul võimalik iga päev jälgida vee värve , tema olekut – tuult, vaikust, tormi, päikesetõusu ja loojangut. Käin tihti paadiga merel, kas kalal või niisama päeva otsimas. Olen püüdnud seda kõike oma tunnetes lõuendile panna, võibolla natuke müstikat lisanud värvides.                                                                                                                          

Natüürmort: …on teema mis mind alati on huvitanud. Iga sellise pildi sisse minek on ääretult põnev ja toob kaasa maalimisel uusi avastusi. Töö käigus võib tekkida palju huvitavaid ideid.                                                          

Loodus: Meeldib väga, reisidel kolan tihti looduses. Metsad, järved, maastikud – kui sellest ilust suudan midagi maalida ja vaatajatele pakkuda on see suur rõõm.  

Inimene: …on ise suur kunstiteos. Joonistades või maalides õpid ikka ja jälle midagi uut.

Olen püüdnud teha pilte millesse talletan positiivset energiat ja mille juures vaataja tunnetab rahu. Samas on hea vahel fantaseerida, leides mõtteis end muinasmaailmas.

Minu maalid on näituste ja üksiktöödena rännanud Soome, Rootsi, Hollandisse, Hispaaniasse, Saksamaale, Inglismaale, Ameerikasse ja Venemaale. Paljud tööd kaunistavad Eesti kodude seinu.

Siin Ants Laikmaa majamuuseumis pakun teile vaatamiseks maale minu viimase aja töödest.

Kui Teile minu tööd meeldivad, siis olen alati valmis ka Teie ideid teostama.”

Laura Lainväe näitus „Kohtumised“

[…] loomad ütlevad hääd aega
tõstes oma koonud vastu taevast (Jüri Üdi)

Ütleme ehk algatuseks tere 9. augustil kell 14.00 Ants Laikmaa Majamuuseumis ja tõstame klaasid vastu taevast.

Lugusid tuleb vestma Johannes Mengel.

Joonistused: Laura Lainväe

Kunstniku lühitutvustus:

Olen sündinud Raplas aastal 1990. Hariduse omandasin Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumis. Sealt edasi viis haridustee Prantsusmaa erinevatesse ülikoolidesse. Aastal 2011 toimus esimene isikunäitus Pärnu Endla teatris. Tänasel päeval kirjutan doktoritööd Prantsusmaal Paul Valèry-nimelises ülikoolis. Minu doktoritöö keskendub 20nda sajandi anglo-iiri autoritele Elizabeth Bowen ja Samuel Beckett, kelle teoste ajendil uurin kliima soojenemise (21.sajandi suurima katsumuse) tagamaid. Sealhulgas ka katseid kõike defineerida ja domineerida läbi binaarsete opositsioonide nagu: kultuur-loodus, mees-naine, oma-võõras, inimene-loom jne. Taoliste sõnapaaride lahkühtimiste jälgedest eesolev näitus koosnebki. See näitus on rida kohtumisi unes, raamatus või ilmsi, kus võõraga kohtumisel saab ära tunda ka killukesi iseendast, mis vastandlikkust murendavad. Need kohtumised võõraga (aga ka võõraga iseendas) on selle näituse tuum, millest hakkavad ehk kuduma end mõningad mõtted ja küsimused selle kohta, kuidas koos olla. Kuidas märgata end ümbritsevat, isegi neid, kes üldse inimkeelt ei räägi? Kuidas selle mitmusega läbi saada ilma alandamise ja hävitustööta?

Näitus jääb avatuks 7. septembrini.

Kaja Kasemaa maalid

Näituse avamine R 7. juulil kell 14.00. Näitus jääb avatuks kuni 8. augustini.

Anne Aaspõllu maalid

Näituse avamine R 5. mail kell 14.00.

Taimi Ungersoni näitus

Ants Laikmaa muuseumi 2016. aasta hooaja viimane näitus avatakse kolmapäeval, 7. septembril kell 14.00.

Näha saab Haapsalu Kunstiklubi kunstnik Taimi Ungersoni maale.

Ants Roosi näitus

3. augustil kell 14.00 avatakse Ants Laikmaa muuseumis Ants Roosi juubelinäitus. Näitus jääb avatuks 5. septembrini.

Naima Neidre näitus 13.07 – 02.08

13. juulil kell 14.00 avati Ants Laikmaa muuseumis Naima Neidre tööde näitus, mis jääb avatuks 2. augustini.

Läänemaa kunstnike näitus 10.06 – 10.07

Reedel, 10. juunil kell 14.00 toimub Ants Laikmaa muuseumis

Läänemaa kunstnike Ants Roosi, Ülo Telgmaa, Leo Treu,Valve Fihlmani, Kaja Kasemaa, Taimi Ungersoni ja Ahto Laadoga tööde näituse avamine.

Näitus jääb avatuks 10. juulini.

“Taebla siirud ja viirud”

Alates 14. maist on A. Laikmaa muuseumis avatud Imbi Ploompuu keraamika ja Tõnu Ploompuu loodusfotode näitus “Taebla siirud ja viirud”

Näitus jääb avatuks 31. maini.

Tõnu Ploompuu ise ütleb näituse kohta nii:

“Kaks nädalat on Taeblas näitusena üleval kaks joonte ja ruumide mängu – minu fotod (valdavalt ikka roomates või kitsapilguliselt) taustaks ja ema vaasid. Temal on kuu aja pärast 90 sünniaastapäev.

Imbi Ploompuu oli hariduselt keraamik, kuid rohkem tuntud kui Kunstiakadeemia-ERKI joonistusõpetaja. Selles ametis oli ta juba viimasel kursusel ja selles ta püsis rohkem kui 40 aastat. Peale selle filigraanset graafikat (ekslibrised) jooniseid ja mitmeid teisi kunstivaldkondi, milles ta loominguliselt elas.”