• et
  • en
info@salm.ee Kooli 5, 90502 Haapsalu Reg. nr. 90012432

Juubeliaasta sündmused

2020. aasta 5. veebruaril täitub 90 aastat Ilon Wiklandi sünnist. Iloni Imedemaal tähistatakse seda suurt sünnipäeva kogu aasta vältel.

 

Sünnipäevapidu

5. veebruaril on Iloni Imedemaa kõigile tasuta avatud. Toimuvad eriprogrammid kooli- ja lasteaialastele. Räägitakse Ilon Wiklandist ning loetakse tema illustreeritud ja kirjutatud raamatuid. Kirjastus Tammerraamat ja Leelo Tungal tutvustavad juubeliaasta puhul ilmunud raamatut – “Anni uhke uudis” (tekst: Leelo Tungal, illustratsioonid: Ilon Wikland). Lisaks ilmus taas raamat “Pikk-pikk teekond” (autorid: Ilon Wikland, Rose Lagercrantz).

Traditsiooniliselt autasustatakse Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi võitjaid ning avatakse näitus parimatest konkursitöödest. Noorte töid saab Iloni Imedemaa teisel korrusel vaadata kuni 1. märtsini.

 

Näitus “Ilon kodudes” – Ilon Wiklandi looming erakogudes

Sünnipäeval saab avatud veel teinegi ainulaadne näitus, millel pealkirjaks “Ilon kodudes”. See on näitus erakogudes leiduvast Ilon Wiklandi loomingust. Viibib ju Ilon Wikland omal kombel kõigis neis kodudes, kus on tema illustreeritud raamatuid ja pilte. Näitusel saab vaadata kümnekonnast kodust toodud kolmekümmet nelja joonistust ja üht pisiskulptuuri – kartulilast. Pilte leidub mitmest ajajärgust – nii illustratsioone kui vabateemalist loomingut. Haruldusteks on kolm originaalillustratsiooni „Väikevend ja Karlsson katuselt“ esmatrükile aastast 1955. Samuti on väljas pildid raamatust „Kartulilapsed“. Selle raamatu illustratsioonid on Iloni Imedemaa jaoks tähenduslikud. Kujutatakse ju kartulilaste esialgse koduna just seda maja. Näitus jääb Iloni Imedemaa esimese korruse galeriis avatuks aasta lõpuni.

 

Juubelinäitus “Lapsepõlvekodu Iloni piltidel”

Juunikuus avatakse Iloni Imedemaal Ilon Wiklandi juubelinäitus, kus tema loomingut tutvustatakse läbi lapsepõlvekoduga seonduva. Kodused peod ja tähtpäevad, argine lastetuba, lemmikloomad kui armastatud pereliikmed – need on vaid mõned märksõnad, mis Ilon Wiklandi loomingus sooja ja südamlikku kodutunnet kannavad. Näitus jääb avatuks aasta lõpuni. Lisainfo peatselt tulekul.

 

Üle Eesti rändab kohvernäitus “Pikk-pikk teekond”

Koostöös Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Lääne Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonnaga hakkab sel aastal mööda Eesti raamatukogusid rändama Ilon Wiklandi elu ja loomingut tutvustav kohvernäitus „Pikk-pikk teekond“, millega kaasneb koolilastele mõeldud mänguline teematund. Kontakt: Anneli Kengsepp anneli@elk.ee

 

Juubeliaasta ulatub Eestist kaugemale

Soov Iloni Imedemaaga koostöös Ilon Wiklandi suurt tähtpäeva eriliselt tähistada on muuhulgas tulnud Soome koostööpartneritelt ning Eesti Vabariigi Suursaatkonnalt Londonis. Lähem info peatselt tulekul.

 

Haridusprogramm “Iloni lugu juubeliaastal”

Iloni Imedemaa kutsub kõiki lasteaia- ja kooliõpilasi osalema Wiklandi elu ja tööd tutvustavas haridusprogrammis “Iloni lugu juubeliaastal”. Info ja registreerumine: imedemaa@salm.ee

 

Otsimismäng “Iloni radadel”

Kõik Iloni Imedemaa külastajad saavad aasta jooksul võtta osa otsimismängust, mille käigus tutvutakse Ilon Wiklandi elu ja tööga lähemalt. Tublide mängijate vahel loositakse kord kuus auhindu.

 

Joonistuskonkurss “Minu lemmikloom”

Ilon Wiklandi elus on lemmikloomad olnud väga tähtsal kohal. Tema lapsepõlve südamesõbraks oli koer Tito ning hilisemas elus Rootsis koer Sammeli, keda võib kohata paljudel Wiklandi illustratsioonidel. Erinevaid loomi on Ilon tõesti joonistanud palju –  koduloomadest metsloomadeni, kõige rohkem ehk koeri ja hobuseid. Iloni Imedemaa ootab 1. juulini kõigi joonistusi oma lemmikloomadest, et suvel neist töödest käsitöökojas näitus üles panna.

Juubeliaastat toetavad Eesti Kultuurkapital ja Haapsalu linn.