• et
info@salm.ee Kooli 5, 90502 Haapsalu Reg. nr. 90012432

Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursile laekunud tööde näitus

5.02.2019 – 31.03.2019 Iloni Imedemaa teisel korrusel

Ilon Wiklandi tee kunstnikuks on eredaks tõestuseks, et töökus ja anne ületavad kõik takistused. 14-aastasena üksi Rootsi põgenenud tüdrukut julgustas kunstiga tegelema Iloni tädi. Kunstihuvi, tahe töötada ja pisut head õnne tõid Ilonile edu raamatukunstimaailmas Astrid Lindgreni illustraatorina. Ilon Wiklandi sooviks on julgustada andekaid noori Eesti kunstnikke.

Näitusel on 35 konkursil osalenud noore kunstniku tööd. Üks konkursile esitatud töö võis olla vabalt valitud teemal ja tehnikas ning vähemalt kaks illustratsiooni eesti rahvajutule “Kuningapoeg ja hall hunt”.
Konkursi võidufond on 1000 eurot ja Ilon Wiklandi litograafia. Žürii hindas klassikalist joonistusoskust ja teose isikupära. Lisaks võitjatele sai žürii poolt ära märgitud neli noort kunstnikku, kellelt on väljas kõik konkursile esitatud tööd.

VÕITJAD:

Preemia 500€ ja
Ilon Wiklandi litograafia

ANNLEEN LEESMA, 14 a
Märjamaa Muusika- ja Kunstikool, ANNE AASPÕLLU

SAARA VÄLI, 16 a
Orissaare Gümnaasium, juhendaja KATRIN VAHER

ERIPREEMIA:

METTE MARI KALJAS, 17 a
Miina Härma Gümnaasium, juhendaja märkimata

ÄRA MÄRGITUD:

ELISE MARIE OLESK, 17 a
Võru Kunstikool, juhendaja TIINA SUUMANN
ELISE LISSEL PÄHKEL, 15 a
Tallinna Kunstikool, juhendaja märkimata
ANASTASIJA BAKŠEJEVA, 10 kl
Lasnamäe Vene Gümnaasium, juhendaja JELENA ROGOVITSKAJA

Toimunud

Näitus
„Lõbusaid, mugavaid pühi!“

Jõulu- ja uusaastapostkaardid 1901 – 1940
Ester Kõrvitsa kogust

2.12.2018 – 27.01.2019 Iloni Imedemaa teisel korrusel

Ester Kõrvits on staažikas õpetaja, luuletaja, kunstnik ja kollektsionäär. Ta on sündinud 12. aprillil 1932 Haapsalus, kus möödus ka tema lapsepõlv ja kooliaastad. Ester nakatus kunstipisikuga juba lapsepõlves ja seda tänu Ilon Wiklandi vanaemale Julie Pääbole, kes oli algklassides tema joonistamisõpetajaks.
Ester on lõpetanud Haapsalu Pedagoogilise Kooli ja Tallinna Pedagoogilise Instituudi.
Ester Kõrvitsa sulest on ilmunud luulekogud „Lihtsad salmid” „Aja setted” ja „Elutäis armastust“. Ta on koostanud hulga õnnitlus- ja jõulusalmide kogumikke ning tema akvarelle on eksponeeritud mitmel isiknäitusel Tallinnas ja Haapsalus.
Oma kõige kirglikumaks hobiks peab ta postkaartide kogumist. Tema riiulid on täis albumeid, mis sisaldavad inimeste häid soove ja ilusaid pilte sajanditagusest Eestist kuni tänapäevani välja. Postkaarte hakkas ta süstemaatiliselt koguma 1985. aastal, alustades Nõukogude ja teiste maade lillepostkaartidest. Esimesed vanad postkaardid (1901 – 1940) jõudsid temani töökaaslase ema kaudu. Kokku on Ester Kõrvitsa unikaalses kogus üle 22 000 postkaardi.

Iloni Imedemaal on väljas ligi 400 jõulu- ja uusaastapostkaarti aastatest 1901 -1940. Kaardid on jaotatud teemade kaupa: lapsed, eesti ja õnne sümboolika, päkapikud, jõuluvanad, loodus, inglid, fotopostkaardid jne. Näitusel olevad postkaardid on enamus trükitud Itaalias, Prantsusmaal, Tsaari-Venemaal, Saksamaal ja Ameerika Ühendriikides. Samuti on näitusel Eestis trükitud fotopostkaarte.

Luikede järv – balleti võlumaailm

Hiljuti möödus 140 aastat P. Tšaikovski balleti “Luikede järv” esietendusest Moskva Suures Teatris. Ka Rahvusooperis Estonia on seda balletti mitmel korral mängitud. Esimene lavastus loodi 1940. aastal, lavastajaks eesti ballettmeister, balletipedagoog ja tantsija Rahel Olbrei. Koostöös Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumiga loome spetsiaalselt Haapsalu Tšaikovski festivali ajaks kauni ülevaatenäituse “Luikede järvest” ning selle ajaloost Eestis. Väljapanekus on oma koht Teatri- ja muusikamuuseumi fondidest pärit lava- ja kostüümikavanditel ning kostüümidel. Näituse kuraatoriks on moskvalanna, paljude mainekate muusikasündmuste kunstiline juht Elizaveta Miroshnikova, kes juba pikka aega on veetnud oma suved Haapsalus. Huvi ja armastus Haapsalu ning siinse kultuurielu ja ajaloo vastu on tekitanud temas soovi luua näitus Tšaikovski loomingust. Iloni imedemaa ruumikas saal annab võimaluse luua suursugune ja hästi vaadeldav näitus, mis ühtlasi lubab ka keset näitusesaali korraldada lastele ning peredele mõeldud haridusprogramme, sündmusi, esitlusi, väikeseid tantsu õpitube, kostüümiproovimisi ning kohtumisi balletitantsijate ja teiste külalistega.

Kuraator: Elizaveta Miroshnikova

Kujundaja: Anastassia Kovõtška

Graafiline disain: Anneliis Aunapuu

Näituse avamine toimub 27. juunil kell 16.00.

Näitus jääb avatuks kuni 30. septembrini 2018.

Sissepääs Iloni Imedemaa piletiga.

Täname: Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Tasapisi tasakaal, Teoteater, Eve Andre-Tuga, Irina Fjodorova, Iris balletistuudio, Darja Günter, Teater Vanemuine, Haapsalu Tšaikovski festival.

 

Näitusega kaasnevad eriprogrammid:

  • Tšaikovski jälgedes. Näitusekülastus ja temaatiline ringkäik.

N 28.06 kell 12.00 vene keeles

R 29.06 kell 12.00 eesti keeles

Umbes paar tundi vältav temaatiline jalutuskäik saab alguse Iloni Imedemaal avatud uuelt näituselt „Luikede järv – balleti võlumaailm“ ning jõuab maalilist promenaadi mööda Tšaikovski pingini. Teejuhtideks tulihingelised Haapsalu austajad ning kultuuriloo tundjad – näituse kuraator Elizaveta Miroshnikova ja kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa.

Algus Iloni Imedemaal (Kooli 5). Pilet 7 €.

 

  • Balletipühapäev. Külas on baleriin Eve Andre-Tuga

P 29. juuli kell 12.00

P 12. aug. kell 12.00

Sissepääs muuseumipiletiga.

1000 üksikut kukekest

Näitus Iloni Imedemaa käsitöökojas 20. juunist – 30. augustini

„Väga üksildane kukk, maalitud maailma parima kukemaalija poolt,“ lausus Karlsson väriseva häälega. „Oo, kui ilus ja kurb see pilt on! Aga ma ei tohi nüüd nutma hakata, sest siis tõuseb palavik.“

A.Lindgren „Karlsson katuselt“

Iloni Imedemaa käsitöökojas saab näha üle poole tuhande üksiku kukekese. Tuhat tänu maailma parimatele kukemaalijatele –  lastele ja täiskasvanutele üle Eesti!