• et
+ 372 47 37 065 info@salm.ee Kooli 5, 90502 Haapsalu Reg. nr. 90012432

Nukumajade näitus

1. aprill – 1. mai 2018 Iloni Imedemaal

Nukumajade näitusel on eksponeeritud erinavas suuruses ja erinevas vanuses nukumajasid koos sisustuse ja nukkudega. Vanimad majad on peaaegu 100-aastased, uuemad päris kaasaegsed, neid on puust, vineerist, plekist, plastmassist, kartongist, vanast kohvrist… Pärit Eestist, Rootsist, Saksamaalt, Inglismaalt, Venemaalt. Näha saab Tri-ang`i 1950-ndate plekist nukumaja, Lundby 1970-ndate ja 1980-ndate originaalsisustusega maju, aga ka tublide lapsevanemate maisterdatud maju. Lisaks on tutvustavad tekstid mõnedest maailmakuulsatest nukumajadest ja nukumaju tootvatest firmadest ning õpetusi, kuidas ise lihtsalt taaskasutatavatest materjalidest nukumaja teha.
Nukumajade kollektsioon on osa kunstiõpetaja Heli Männi mänguasjakogust, kus kokku üle 7000 eseme.

Näitusega kaasneb ka haridusprogramm kooli- ja lasteaiagruppidele “Kodud mängult ja päriselt”. Broneeri: imedemaa@salm.ee; tel 58362803

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Toimunud:

Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi tööde näitus

Näitusel on väljas tööd kõigilt noortelt, kes osalesid konkursil. Üks konkursile esitatud töö võis olla vabalt valitud teemal ja tehnikas ning vähemalt kaks illustratsiooni eesti rahvajutule “Kullaketrajad”.
Žürii hindas klassikalist joonistusoskust ja teose isikupära. Välja valitud viis parimat on kinnitanud Ilon Wikland isiklikult. Žürii poolt ära märgitud noortelt kunstnikelt on väljas kõik konkursile saadetud tööd.

VÕITJAD

Preemia 200€ ja
Ilon Wiklandi litograafia

MEELI MARIA VIIKMAA 14 a

Juhendaja Anne Muinaste
Märjamaa Muusika- ja Kunstikool

MARLENE SCHWINDT 15 a
Haapsalu Põhikool

KAI MELLI KAPTEN 16 a
Juhendaja Aili Avi

Türi Põhikool

ARTUR ANNISTE 15 a
Juhendaja Anniki Kari
Sally Kunstistuudio

KASSANDRA LAUR 16 a
Juhendaja Margit Mikk
Kose Kunstikool

 

ŽÜRII POOLT ÄRA MÄRGITUD:

ELISABETH UNDRITS 15 a
Juhendaja Kai Kuusing
Tallinna Kunstikool

LILIANN TIMAKOV 16 a
Juhendaja Kerttu Sillaste
Tallinna 21. Kool

BIANCA RAHNOJA 16 a
Juhendaja Anu Ojamaa
Pärnu Kunstide Maja

ANNA-LIISA SÄÄSK 17 a
Juhendaja Ene Runing
Viljandi Gümnaasium

LIISAMARI VIIK 17 a
Pärnu Kunstikool

ASTRID REI 14 a
Juhendaja Leelo Leesi
Kuressaare Kunstikool

Suurendused Ilon Wiklandi töödest

Iloni Imedemaa teisel korrusel saab näha Ilon Wiklandi piltide suurendusi. Need olid osa näitusest „Imedemaa. Ilon Wiklandi illustratsioone“, mis toimus Soomes, Vaasas, Tikanoja kunstimuuseumis sel kevadel. Suurendused annavad hea ülevaate Wiklandi joonistuste detailirohkusest. Näha saab graafiliste joonistuste suurendusi raamatutest:

“VENNAD LÕVISÜDAMED”

”LAENAJAD”

”ANNA JA SUSANNA”

”KARLSSON KATUSELT”

JUTUKOGUMIK ”MUINASJUTULAEV”

„Lennake mesipuu poole!”

Piotr Socha illustratsioonid raamatule “Mesilased”

Näituse avamine toimub 31. juulil kell 11.00 Iloni Imedemaa õues.

Poola Vabariigi Suursaatkonna näitus, mille inspiratsiooniks on Juhan Liivi luuletus „Ta lendab mesipuu poole”. Väljapanek on pühendatud Eesti 100. sünnipäevale ja Poola 100. taasiseseisvumispäevale.

Poola saatkond lähtus näitust korraldades ka sellest, et 2017. aastal tähistatakse Eestis laste ja noorte kultuuriaastat. „Lennake mesipuu poole!” on seega mõeldud just eelkõige lastele ja noortele – mesipuu tuleviku eest vastutajaile.

Näitus keskendub vaid ühele, kuid see-eest muljetavaldavate mõõtmetega teosele, mille autoriks on Piotr Socha. Raamat „Mesilased” (kirjastus Dwie Siostry, eestikeelne väljaanne Varrak 2017) äratab tähelepanu juba esimesest silmapilgust. Veelgi erilisemaks ja huvitavamaks muutub asi, kui süveneda sisusse. Andudes oma isiklikule mesinduskirele, näitavad illustraator Piotr Socha ja teksti autor Wojciech Grajkowski suurejooneliselt ja detailirohkelt nende putukate maailma: alustades mesilaste erinevatest eluetappidest tarus, liiguvad autorid läbi ajaloo, kirjeldades mesilaste ja inimeste koostööd eri aegadel – koopainimestest tänapäeva mesinikeni – ja lõpetavad põnevate teaduslike tõikadega mesilindudest. Tänu sellele saab lugeda ja vaadata, kuidas valmib meekärg, mida ühist on mesilastel ja… dinosaurustel, milline on mesilase kandevõime ja miks Sichuani provintsis Hiinas tegelevad viljapuude tolmeldamisega putukate asemel pintsliga varustatud inimesed. Teada saab sedagi, millist teavet edastavad mesilased üksteisele oma tantsudega ning milliste hoonete katuselt võib leida linnamesilaid. Kõike seda ehivad suured kaunid pildid. Kui raamatu autorid Piotr Socha ja Wojciech Grajkowski teadnuks varem Juhan Liivi isamaalist luuletust mesipuust, mille poole igast ilmakaarest lendavad mesilased, oleksid nad ehk sellest inspireeritud pildi ka raamatusse lisanud ja meie – nende jälgedes – ka näitusele. Võib-olla… Hetkel aga võime seda pilti ette kujutada, seistes keset väikest mesilaste isamaad, mille on loonud poola autorid koos eesti mesinike, raamatu tõlkija ning näitust võõrustavate muuseumide, raamatukogude ja keskkonnahariduskeskuste kuraatoritega.

Meisterdamiskonkursi näitus 110 LINDGRENI TEGELAST

Iloni Imedemaa käsitöökojas on üleval näitus koostöös Lastejaamaga korraldatud meisterdamiskonkursile laekunud töödest. Astrid Lindgreni välja mõeldud, laste endi fantaasia järgi kujundatud ja meisterdatud tegelased on välja pandud, tähistamaks armastatud kirjaniku 110. sünniaastapäeva. Näitusel saad hääletada oma lemmiku poolt. Pane meisterdaja nimi kohapeal loosikasti või hääleta oma lemmiku poolt Iloni Imedemaa Facebooki lehel: @Iloniimedemaa

Illustratsioonikursuse ülevaatenäitus. Ideest teostuseni.

Reedel, 7. aprillil kell 16.30 avatakse Iloni Imedemaa teise korruse saalis illustratsioonikursusel osalenute ülevaatenäitus.

Novembrist aprillini toimus Iloni Imedemaal illustratsioonikursus neile, kes huvituvad raamatute illustreerimisest. Koos käidi Annely Lemberi juhendamisel laupäeviti Iloni Imedemaal. Kursuse jooksul saadi teada huvitavaid fakte illustratsiooni kujunemisloost, mitmekesiseid ideid oma raamatu illustreerimiseks ja õppida oma ettekujutust pildis julgelt väljendama, kasutades väga erinevaid tehnilisi lahendusi. Valiti endale meelepärane stiil, et illustreerida mõnd olemasolevat või suisa omaloodud teksti.

Illustratsioonikursus sai teoks tänu Hasartmängumaksu Nõukogu ja Eesti Kultuurkapitali toele.

Kursuse jooksul tehtud töödest valmis ülevaatenäitus, mis jääb avatuks mai lõpuni.

Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursile esitatud tööde näitus

Kolmandat aastat korraldas Iloni Imedemaa Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi, millest sel aastal võttis osa 29 noort.

Märtsi lõpuni saab Iloni Imedemaa saalis vaadata väljapanekut kõigi osalejate parimatest töödest.

Ilon Wiklandi litograafia ja preemia, väärtusega 500 eurot, võitis seekord peagi 14-aastaseks saav Aliis Vatku Haapsalu Kunstikoolist. Tema juhendaja on Aide Leit-Lepmets.

Teise preemia (300 eurot) sai 14-aastane Maria Eliisa Metsis Märjamaa Muusika- ja Kunstikoolist, juhendaja Anne Muinaste.  Kolmanda preemia (200 eurot) pälvis Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilane Mari Poom (18), juhendaja Margot Kask.

Loe konkursi tulemustest lähemalt siit.

Suur tänu kõigile konkursist osavõtnutele!

Jõulud Smallandis

Väikeste asjade näitus.

Iloni Imedemaal näeb 24. novembrist – 29. jaanuarini jõuluhõngulist nukumaja sisustuse näitust.

Käsitööna valminud esemed on välja pannud kodumaine ettevõte Smalland. Esemete valmistamisel on kasutatud naturaalseid materjale: kase- ja männipuitu, vineeri ning linast ja puuvillast kangast.

Smallandi imearmsaid pisikesi mööbliesemeid saab ka meie muuseumipoest osta.

Rootsi jõulud

Iloni Imedemaa teisel korrusel on jõuluajal näitus Rootsi jõulutraditsioonidest. Maarja Aaloe koostatud väikesel näitusel saab ülevaate Rootsi jõulukommetest ja jõulutoitudest. Välja on pandud ka mõned rootsipärased jõulukaunistused ja postkaardid.

„Valik lillemotiive Ilon Wiklandi illustratsioonidelt“

Iloni Imedemaa teisel korrusel on avatud Ilon Wiklandi looduseteemaliste illustratsioonide näitus.

Ilon Wikland tunnistab Enno Tammerile antud inrevjuus, et talle meeldib väga lilli joonistada:

„Lilli võiksin joonistada igasse raamatusse, kuid iga kord see ju ei õnnestu. Seepärast olen lilli palju joonistanud ka lihtsalt enda jaoks ja lõbu pärast.“

Siiski on mõnigi Astrid Lindgreni kirjutatud raamat eeldanud kunstnikult õieilu kujutamist. Bullerby Liisa ja Brita ehivad kodu mängides suhkrukastist laua klaaspurgi sisse sätitud karikakarde ja kellukestega. Bullerby suved lõhnavad pärnaõite järele ja jaanipäeval korjavad tüdrukud kimbu üheksat sorti õitest, Vahetalu köögiaknal seisab pelargooniumipott ning kandikut sünnipäevakoogiga kaunistab kannutäis põllulilli. „ Vendades Lõvisüdametes“ satuvad Joonatan ja Korp Nangijaalasse Kirsiorgu ja Kibuvitsaorgu. Nende kaunite paikade ilu ja habrast turvalisust kujutab kunstnik õrnade õite abil.

Rõõmu lillede joonistamisest sai Ilon Wikland täiel määral välja näidata kalender-raamatus „Aastast aastasse“ . Seal algab iga kuu luuleridadega mõnelt rootsi kirjanikult ja mõtisklusega kalendri koostajalt Marianne Zetterströmilt.

Eksponeeritud on Haapsalu ja Läänemaa Muuseumi kogus olevate originaaljoonistuste suurendatud kooüiad raamatutest „ Bullerby lapsed“ (Wiklandi piltidega aastal 1961) ja „Vennad Lõvisüdamed“ (1973) ning Rootsis ilmunud kalendrist „ Aastast aastasse“ (1990).

Lastejaama laevavõistluse näitus

ILONI IMEDEMAA KÄSITÖÖKOJAS SAAB NÄHA LASTE MEISTERDATUD LAEVU – VÄIKESTEST PAATIDEST UHKETE PURJELAEVADENI VÄLJA.

MEISTERDAMISEL ON KASUTATUD PUITU, PENOPLASTI, PABERIT, PAPPI, PLIIATSEID, PLASTPUDELEID, PIIMAPAKKE, FOTOSID JPM.

KÕIK NEED VAHVAD LAEVAD ON TEHTUD LASTEJAAMA LAEVAVÕISTLUSE JAOKS.

NÄITUS JÄÄB AVATUKS SUVE LÕPUNI.

Iloni Imedemaa sünnilugu

“Ühel 2004. aasta suvepäeval helises mu kodune telefon. Suur oli üllatus, kui helistajaks oli Ilon Wikland, kes avaldas mõtet kinkida sadakond oma
maailmakuulsat raamatuillustratsiooni Haapsalule. Võimaliku sobiva koha üle oli ta enne arutanud tollase Rootsi suursaadiku Dag Harteliuse ja
kultuuriministeeriumi ametnikega.” Nii alustab Talis Vare (Läänemaa muuseumi direktor aastatel 1998 – 2007) lugu sellest, kuidas loodi tänaseks juba 10 aastat avatud olnud Iloni Imedemaa.

Lisaks Talis Varele aitasid näitust koostada: Eve Otstavel, Asta Veenpere, Anne Andrejev, Epp Õlekõrs
Kujundanud: Epp Õlekõrs ja Raiko Suits

Näitust toetas Eesti Kultuurkapital.

Näitus jääb Iloni Imedemaa teisel korrusel avatuks suve lõpuni.

Rahvusvahelisele Lidice kunstikonkursile esitatud tööde näitus

Alates 6. aprillist saab Iloni Imedemaa teisel korrusel vaadata näitust rahvusvahelise Lidice kunstikonkursile saadetud töödest.

Näituses sisalduvad aastatel 2010-2015 konkursile saadetud ning auhinnatud eesti laste originaaljoonistused. Lisaks on võimalik näha ka üle maailma erinevatest riikidest auhinnatud töid aastatest 2003-2015.

Näitus jääb avatuks kuni maikuu lõpuni 2016.

Lidice kunstikonkursile oodatakse kõigi laste erinevates tehnikates valmistatud töid kindlal teemal. Näiteks 2016. aastal on teemaks „Kool? Haridus!“.

Eesti lapsed paistavad silma erakordselt kõrge tasemega. 2015. aasta sügisel andis Tšehhi Vabariigi Suursaatkond koos Lidice konkurssi korraldava Lidice Galerii direktoriga üle aukirjad seitsmele eesti lapsele Narvas ja Tallinnas. Alates 2015. aasta lõpust on näitust eksponeeritud nii Narvas kui ka Tartus.

Lidice konkursi kohta leiab lähemat infot: http://www.mdvv-lidice.cz/en/.

Täname Tšehhi Vabariigi Suursaatkonda Tallinnas!

Hetked „Supilinna salaseltsi“ võtteplatsilt

Iloni Imedemaa II korrusel saab näha fotograafide Liisi Anvelti ja Heikki Leisi jäädvustatud meeleolukad hetki filmi valmimisest.

“Supilinna Salaselts” on Mika Keräneni populaarsete lasteraamatute põhjal vändatud seikluslik koguperefilm, mis räägib neljast julgest lapsest, ühest suurest müsteeriumist ja igati armsast, kuid endas paljusid saladusi peitvast Supilinnast Tartus. Eelmisel suvel esilinastunud filmi võtted toimusid Tartus ja Lõuna-Eestis. Laste rollidesse kandideeris üle 5800 lapse.

Filmi režissöör on Margus Paju, operaator Meelis Veermets. Peaosalised on: Gregor Kelder Saaremaalt, Olivia Viikant, Karl Jakob Vibur ja Hugo Soosaar Tallinnast, Arabella Antons Tartust, Sten-Markus Rohtla Rakverest ja Meriliis Lillemägi Pärnust. Laste kõrval astuvad üles ka Evelin Võigemast, Mirtel Pohla, Ott Aardam, Tiit Lilleorg jt.

Sarnast piltidel peegelduvat romantilist agulimiljööd võib kohata ka siinsamas Haapsalus. Nii võib Supilinna ja Haapsalu pidada omamoodi (hinge)sugulasteks. Nagu teame on ka siinses puitlinnas peidus veel mõni saladus või müsteerium, mis ootab, et kohalikud lapsed selle lahendaks…

Näitus valmis koostöös NaftaFilms OÜ-ga Tallinna Linnamuuseumi toel ning oli esmakordselt eksponeeritud Kalamaja lastemuuseumis Miiamilla 2015. aastal. Näituse koostas Tuuli Silber.

Näitust jääb avatuks kuni 17. aprillini.

Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi parimate tööde näitus

Traditsiooniliselt antakse igal aastal 5. veebruaril, Ilon Wiklandi sünnipäeval välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia, et julgustada noort kunstnikku tema loomelise rännaku alguses.

Ilon Wiklandi tee kunstnikuks on eredaks tõestuseks, et tõeline anne ületab kõik takistused. Vaja on vaid toetust ja soovi tööd teha. 14-aastaselt üksi sõja eest Rootsi põgenedes olid Ilonil kohvriga kaasas tema lapsepõlvejoonistused ning sinna jõudes tädi julgustus kunstiga tegeleda. Edasi tõid tahe töötada ja pisut ka head õnne suure edu raamatukunstimaailmas Astrid Lindgreni illustraatorina. Ilon Wiklandi unistuseks on olnud anda julgustust ka mõnele andekale noorele Eestis.

Osaleda said kõik Eestis kunstikoolis õppivad lapsed vanuses 14-18 a. Hinnati klassikalist oskust joonistada ja isikupära.

Nõuded töödele: 2 A2-A4 suuruses tööd vabalt valitud teemal ja tehnikas ning 1 A4 suuruses illustratsioon vabalt valitud tekstilõigule.

Näitusel on välja pandud kuue parima osaleja tööd:

Anna-Liisa Sääsk  (laureaat) – 15 a
Viljandi Kunstikool. Juhendajad Richard Penny, Reet Talimaa, Kristi Kangilaski
Inessa Saarits – 15 a
Viljandi Kunstikool. Juhendajad Richard Penny, Reet Talimaa, Kristi Kangilaski
Mona Liinat – 14 a
Haapsalu Kunstikool. Juhendaja Elis Saareväli
Merili Pappel – 17 a
Tartu Kunstikool. Juhendaja Kalli Kalde
Saara Lotta Linno – 16 a
Tartu Waldorfgümnaasium
Hildegard Reimann – 16 a
Tartu Waldorfgümnaasium

Näitus jääb Iloni Imedemaa II korruse saalis avatuks märtsi lõpuni.

„Muidugi oskab Lota peaaegu kõike!”

Jõulukuul saab Iloni Imedemaa teisel korrusel näha Maarja Aaloe koostatud fotonäitust sellest, kuidas valmis jõulunäidend „Muidugi oskab Lota peaaegu kõike!”. Näitusel on kasutatud Maarja Aaloe ja Merilin Kaustel-Lehemetsa fotosid. Saalis saab tutvuda ka Maarja Aaloe loodud lavastuse dekoratsioonidega.

„Muidugi oskab Lota peaaegu kõike“ on jõululavatus, mida 2014. aasta detsembris mängiti  Iloni Imedemaal. Astrid Lindgreni lool põhinev näidend rääkis väikesest tüdrukust Lotast, kes päästis pere jõulud.

Lota lugusid polnud Eestis varem lavastatud.

Iloni Imedemaa tegevusjuhi Maarja Aaloe eestvedamisel toodi tore jõulunäidend lavale täiesti oma jõududega, ilma professionaalse teatri abita. Maarja Aaloe leidis sobiva näidendi Stockholmi Linnateatri repertuaarist, sai Taanist Eesti Teatriagentuuri kaudu originaalnäidendi esitamisõigused ja tõlkis näidendi eesti keelde. Lavastajaks kutsuti kohalik noor õpetaja Karel Rahu, kelle käe all valmis ka lavastuse muusikaline kujundus. Osatäitjad olid samuti kõik Haapsalu oma inimesed.  Lavakujunduse tegi Maarja Aaloe ise.

Originaalis kolmevaatuselise näitemängu üks vaatus rääkis jõuludest ja nii tuligi mõte teha jõululavastus.  Ülejäänud kahe vaatuse jagu Lota-lugusid sai näha 2015. aasta suvel Iloni Imedemaa õues.