• et
  • en
info@salm.ee Kooli 5, 90502 Haapsalu Reg. nr. 90012432

Tantsulavastus “Olen alati siin”

Iloni Imedemaa hoovis

“Olen alati siin“ on esimene tantsulavastus Iloni Imedemaa suvelavastuste hulgas. See on inspireeritud Ilon Wiklandi lapsepõlvest. Värvikirevad pildid jutustavad suveidüllilisest lapsepõlvest Haapsalus. Päevadest, mis on hommikust õhtuni mängimiseks, joonistamiseks ja lõpututeks seiklusteks sõpradega. Siin on meri vaid mõne sammu kaugusel ja ujuda võib nii kaua, kuni kõht läheb tühjaks. Siis saab süüa vaarikaid, kuulata raadiot ja rääkida juttu. Aga elu ei ole kunagi ainult helge ja värviline. Ühel hetkel kaovad piltidelt värvid, kõik muutub mustvalgeks, jääb ainult punane. Tüdruk tunneb hirmu, kurbust, viha ja üksindust. Sõda on väga lähedal ja tüdrukul tuleb taas pakkida oma kollane kohver ning lahkuda. Päriseks. Aga tüdruk saab hakkama, temas on tohutult jõudu, sest: “Kui kasvad niimoodi üles, et tunned, kuidas sind armastatakse, kuidas sa oled tähtis ja midagi väärt, siis saad sa sellest palju jõudu – jõudu, et olla sina ise ja saada alati hakkama. Siis oled sa alati siin”. Ilon Wikland.

Lavastus valmib koostöös Sõltumatu Tantsu Lavaga.

Lavastus: Kärt Tõnisson ja Triin Reemann
Liikumine: Kärt Tõnisson, Triin Reemann ja tantsijad
Muusika: Silver Sepp
Kunstinik: Kairet Moistus
Video: Einar Lints

Tantsijad: Laura- Liisa Sõber, Frida Mei Kokk, Lilia Viiret, Moona Ojasoo, Liise Suurhans, Heidi Mõts, Ööle Lilleorg, Mariann Suurhans, Marii Marleen Jõudvald, Desiree Lepik

Noored tantsijad Tallinnast on Kärdi õpilased Püha Johannese Kooli Tantsukoolist ja Triinu õpilased Haapsalu Noorte Huvikeskusest.

Etendused toimuvad:

L, 17.07 kell 12.00 – esietendus

L, 17.07 kell 18.00

P, 18.07 kell 12.00

P, 18.07 kell 18.00

N, 22.07 kell 18.00

R, 23.07 kell 18.00

L, 24.07 kell 12.00

L, 24.07 kell 18.00

P, 25.07 kell 12.00

P, 25.07 kell 18.00

Piletid müügil Iloni Imedemaa kassas ja siinsamas kodulehel.

Piletihind: eelmüügis 11 eur, etenduse päeval kohapeal 13 eur.

Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuuri Keskus

Pliiatsipühapäevad

Mis on pliiatsipühapäev? Kutsume igas eas huvilisi kord kuus Iloni Imedemaale joonistama. Pliiatsipühapäevad on selleks, et tõeliselt inspireerivas keskkonnas loovus lendu lasta ja joonistamisest mõnu tunda. Hindeid ei panda ja juhendajat üldse polegi. On vaid rahu ja vabadus joonistada!

Mida pliiatsipühapäeval joonistada saab? Kui juba muuseumisse tulla, siis ikka asja pärast! Joonistajatele toome iga kord muuseumikogudest modelliks välja ühe haruldase eseme. Seda eset näevadki külastajate silmad ainult pliiatsipühapäeval. Peale seda rändab museaal tagasi oma turvalisse paika fondiriiulis.

Millal? Iga kuu viimasel pühapäeval, muuseumi lahtioleku aja jooksul kl 11.00 – 17.00. 31. jaanuaril, 28. veebruaril, 28. märtsil, 25. aprillil, 30. mail.

Kus? Iloni Imedemaal, Haapsalus, Kooli tn 5.

Mida kaasa võtta? Paber, pliiats ja joonistamisalus on meie poolt, aga muidugi pole keelatud tulla oma visandivihiku ja lemmikpliiatsitega. Sissepääs muuseumipiletiga. Saadaval ka soodsad kümne korra piletid.

Kas kohaletulek on turvaline? Teeme kõik selleks, et viiruseohtu vähendada. Joonistamine toimub kõige suuremas näitusesaalis, kus saame huviliste paiknemist hajutada. Joonistada saab terve päeva vältel. Nii hoidume suure hulga  inimeste kogunemisest ühel ajal. Neil, kes on vanemad kui 12 aastat, palume kanda maski. Kätepesuvõimalus ja desinfitseerimisvahendid on olemas. Igale osalejale jaotame eraldi töövahendid.   Rõõmsa joonistamiseni pliiatsipühapäeval!

Pliiatsipühapäevad

Raamatupühapäevad

Ilon Wikland on oma pika loometee käigus illustreerinud tohutul hulgal raamatuid. Paljusid neist polegi seni veel eesti keelde tõlgitud. Seetõttu on need toredad tööd kodumaise publiku jaoks teenimatult tundmatuks jäänud. Mujal maailmas on need aga väga armastatud ja tuntud. Nii mõnegi sellise raamatu originaalpildid on ka meie seintel vaatamiseks väljas.
Raamatupühapäevadel eemaldamegi saladuseloori neilt teostelt, mida eesti keeles lugeda ei saa. Näitame raamatuid, tutvustame nende sisu. Vaatame raamatute originaalpilte näitusel ja lõpetuseks teeme ühe vahva temaatilise meisterduse.
Raamatupühapäevade sari saab alguse pühapäeval, 21. veebruaril kell 12.00 raamatuga „Draken med de röda ögonen“ (Punaste silmadega draakon), Astrid Lindgren ja Ilon Wikland.
Sissepääs muuseumipiletiga.
Teeme kõik selleks, et viiruseohtu vähendada. Sündmus toimub meie kõige suuremas näitusesaalis, kus on võimalik distantsi hoida. Neil, kes on vanemad kui 12 aastat, palume kanda maski. Kätepesuvõimalus ja desinfitseerimisvahendid on olemas. Igale osalejale jaotame eraldi töövahendid.

Toimunud:

Värviline vaheaeg

24.02 – 28.02

Kl 11.00 – 17.00

Seekord kutsume kõiki vaheajal kunsti tegema ja värvidega lustima!

K 24.02 TEMPLIKUNST. Kasutame käepärastest vahenditest valmistatud templeid ja kanname erikujulisi jäljendeid paberile. Selle tehnika abil saab edukalt kaunistada ka näiteks kinkekotte. Praktiline, ilus ja omanäoline! Proovime järele.

N 25.02 VOOLAVAD VÄRVID. Võrdleme maalitehnikaid. Katsetame akvarelle. Muuhulgas paneme värvid mööda paberit liikuma.

R 26.02 VÕLUMETS. Imelise värvimaailma abil satume seekord igaüks oma võlumetsa.

L 27.02 SALADUSED. Vahel on mõni asi paberil senikaua peidus, kuni värv selle saladuse avalikuks teeb. Vaatame, kas saame saladustele üheskoos jälile.

P 28.02 PLIIATSIPÜHAPÄEV. Pliiatsipühapäevad on selleks, et tõeliselt inspireerivas keskkonnas loovus lendu lasta ja joonistamisest mõnu tunda. Hindeid ei panda ja juhendajat üldse polegi. On vaid rahu ja vabadus joonistada! Seekordseks modelliks on muuseumikogust selleks puhuks spetsiaalselt välja toodud kompvekimasin.

Avatud on näitused: Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku konkursi näitus ja “Lapsepõlvekodu Iloni piltidel”

Sissepääs muuseumipiletiga, saadaval on ka soodsad 10 korra piletid ning aastapääsmed.

Teeme kõik selleks, et viiruseohtu vähendada. Kunsti saab teha terve päeva vältel. Nii hoidume suure hulga inimeste kogunemisest ühel ajal. Neil, kes on vanemad kui 12 aastat, palume kanda maski. Kätepesuvõimalus ja desinfitseerimisvahendid on olemas. Igale osalejale jaotame eraldi töövahendid.

Iloni sünnipäev

Reedel, 5. veebruaril kl 11.00 – 17.00
Tähistame Ilon Wiklandi 91. sünnipäeva!
Joonistame maailma parimaid magustoite!
Sööme kommi!
Vaatame näitust “Lapsepõlvekodu Iloni piltidel”!
Mängime!
Kell 15.00 autasustame veebi vahendusel noore kunstniku konkursi võitjaid ja avame parimatest konkursitöödest näituse. Otseülekannet saab jälgida ERR-i kultuuriportaalis, Iloni Imedemaa FB lehel ja Youtube´i kanalil.
(Tähelepanu! Galerii on otseülekande edastamise tõttu suletud.)
Sissepääs sünnipäeva puhul kõigile sooduspiletiga 3 eurot.
Tere tulemast!

Jõulukuu Iloni Imedemaal

L, 28. nov. kl 12- 14 advendilaternate töötuba L, 12. dets. kl 12 – 14 jõuluehete töötuba ja kohtumine päkapikuga

kl 15 teemaõhtu “Ajatud kuuseehted” Kuuseehete kollektsionäär Marika Plooman räägib põnevaid lugusid ajatutest kuuseehetest ning ehtimisega seotud kommetest läbi aastakümnete.

P, 13. dets. kl 12 – 14 lõhnavate jõulukaartide töötuba P, 20. dets. kl 12 – 14 jõulukingi pakendi meisterdamine L, 26. dets. kl 12 – 14 piparkookide kaunistamine P, 27. dets. kl 12 – 14 kaneelisaia pühapäev K, 30.dets kl 12 – 14 uue aasta õnnekaardi töötuba N, 31. dets. kl 12 – 14 uue aasta soovide ja unistuste kollaaži töötuba Palume töötubadesse eelnevalt registreeruda: imedemaa@salm.ee Kohtade arv on piiratud. Osalemine muuseumipiletiga. (Saadaval on ka 10-korra piletid hinnaga 15 eurot ja aastapiletid 30 eurot.)

Kartulilaste jõulupidu

Sügisvaheaeg Iloni Imedemaal

Sügisvaheajal kutsume kõiki huvilisi osa saama meisterdamise töötubadest, kus kasutame sügisesi loodusande. K, 21.10 meisterdame LOOMAKESI N, 22.10 teeme SEEMNEPILTE R, 23.10 valmivad LOOMAMASKID L, 24.10 meisterdame LATERNAID P, 25.10 teeme SEINAKAUNISTUSED Töötoad toimuvad kl 12.00 – 14.00. Lisaks on käimas laste- ja noortefestival “Avatud mänguväljad”. Selleaastase teema AJAHÄKKERID inspiratsiooniks on nii Eesti Rahvajutu teema-aasta kui ka Digikultuuriaasta. Ajahäkkerid on need, kes suudavad näha asjade taga lugu, saada aru, miks nii juhtus või nii tehti, mis on väljamõeldis ja miks rahvajutud elavad edasi, miks minevikku hinnata ja hoida? Uuendusena võtame kasutusele nutitelefoni ning loome mänge muuseumide avastamiseks LoQuizi äppis. Äppi saab alla laadida Google Play-s või App Store-s.     Osalemine muuseumipiletiga. (Saadaval on ka 10-korra piletid hinnaga 15 eurot ja aastapiletid 30 eurot.)

Kohvernäitus “Pikk-pikk teekond” avab end

Iloni Imedemaa mänguhoovis reedeti kell 12.00 Ilon Wiklandi 90. sünnipäevaks koostatud kohvernäituse “Pikk-pikk teekond” suvine peatuspaik on meie juures! Igal reedel kell 12.00 piilume nende vahvate mänguliste kohvrite sisse ja saame aimu, milline on olnud Ilon Wiklandi teekond väikesest tüdrukust maailmakuulusaks kunstnikuks. Kohvernäitus valmis koostöös Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Lääne Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonnaga. Kohvritega saab lähemalt tutvust teha järgmistel kuupäevadel: 19.06 kell 12.00 26.06 kell 12.00 03.07 kell 12.00 10.07 kell 12.00 17.07 kell 12.00 24.07 kell 12.00 31.07 kell 12.00 07.08 kell 12.00 14.08 kell 12.00 Osalemine muuseumipiletiga.

Muuseumiöö “Öös on aega”

Laupäeval, 29. augustil kell 18.00 – 22.00 Tasuta avatud galerii, II korruse näitusesaal ja hoov. Ilon Wikland 90 näitused “Ilon kodudes” ja “Lapsepõlvekodu Iloni piltidel” Käsitöökuuris joonistame aega. 19.00 Joonistuskonkursi “Minu lemmikloom” võitjate välja kuulutamine 19.00 – 21.00 mäng “Tule, kohtu kellaaegadega!” See on otsimis- ja arvamismäng, mille tegelasteks on Kellaajad. Mängu lahendamise käigus saad Kellaaegadega tuttavaks. Vaata teiste muuseumide ajakavasid siit.

“Iloni pliiatsid joonistavad”

Haapsalu Noorte Huvikeskuse draamaringi etendus Iloni Imedemaa mänguhoovis  P, 2. augustil kell 17.00 Iloni Imedemaal esietendub Ilon Wiklandi 90. juubeliaastaks kirjutatud Kirsta Kumbergi näidend “Iloni pliiatsid joonistavad”, mille on lavastanud Anne Suislep ja Triin Reemann. Kumbergi uhiuus näidend on inspiratsiooni saanud Ilon Wiklandi elust ja loomingust. Iloni loo jutustajateks on kunstniku pliiatsid ja kustukumm ning erinevates rollides on võimalik näha Haapsalu Noorte Huvikeskuse draamaringi õpilasi, kes on hetkel sama vanad, kui Ilon Haapsalus vanavanemate juures elades. Osades:  Elsa Johanna Talvistu, Tõru Kannimäe, Uku Suislep, Jarek Mandre, Lilia Viiret, Grete Edasi, Emma Sofia Pets. Muusika: Arno Suislep Pilet 5 €, müügil Iloni Imedemaa kassas. Tähelepanu! Kohtade arv on piiratud. Soovitame pileti soetada eelmüügist. Toetab: Eesti Kultuurkapital

Koguperelavastus “Sandi õnnistus”

Iloni Imedemaa mänguhoovis  31. juulil kell 17.00 Tartu Üliõpilasteatri lavastus “Sandi õnnistus” kasutab omapärast kompositsioonilist teatrikeelt. Näitlejate verbaalse kõne osatähtsus on viidud miinimumini, loo sisu antakse edasi muusikariistade, kujude, žestide, liikumistega ning vahetekstidega orkestrist, aimates niimoodi järele tummfilmi esteetikat. Lavastuse alustekstideks on M. J. Eiseni, J. Kunderi jt kogutud eesti rahva muinasjutud. Etenduse pealkiri on inspireeritud paljudes eesti muinasjuttudes levinud ambivalentsest motiivist, kus ebamaine jõud sekkub maisesse ellu nii, et tegelased omavad võimalust teatavaks eetiliseks või ka praktiliseks valikuks. Kas see osutub lõpuks sandi õnnistuseks või sandiks õnneks – see jääb nii tegelase kui vaataja jaoks alati mõistatuseks, alati avatuks. Lavastus pälvis veebruaris Viljandis toimunud üleriigilisel festivalil „Tudengite teatripäevad 2018” publiku lemmiku preemia. Osades: Peeter Piiri, Enor Niinemägi, Kristjan Tammi, Mart Alaru, Kelly Kittus, Rutt Vare, Annabel Berg või Katrin Kalma Lavastaja: Enor Niinemägi Kestus 40 minutit Pilet eelmüügist 5 € ja etenduse päeval kohapeal 6 €. Piletid müügil fienta.com ja Iloni Imedemaa kassas Toetab: Eesti Kultuurkapital

Piip ja Tuut püstijalakomöödias Loomad

19. juulil kell 12.00

Iloni Imedemaa hoovis

“Oma näitlejaoskustega saavad nad hiilata eriti sellistel hetkedel, kui nad väljuvad tavalisest Piibu või Tuudu loorist. Tegelikult on see ju fenomenaalne, et nad näitlevad tegelasi, kes omakorda näitlevad kedagi. See filter teeb karakteritest topeltkarakterid ja tegelikult on juhuseid, kui isegi triplettkarakterid!” kirjutab Danzumees arvustuses (2018) Piip ja Tuut Teatri stand-up peredele, kus tulevad esitamisele mõned kaasaegsed lood, mis kõlavad kui muinasjutt ning paar ennemuistset lugu, mis on väga tänapäevased. Piip ja Tuut kehastuvad loomadeks, kes peegeldavad värvikalt meie inimloomust. Vaataja võib mõneski loomas ära tunda oma naabri või lapse õpetaja, oma abikaasa või sootuks iseenda. See on kiire moondumismäng, kus laval on rohkem loomi kui näitlejaid. Autorid, näitlejad ja lavastajad Haide Männamäe ja Toomas Tross Kestus 50 min. Sobilik vaatamiseks peredele ja lastele alates 3. eluaastast. Pilet eelmüügist 10 €, etenduse päeval kohapeal 11 €. Etenduse piletiga Iloni Imedemaa külastus – 50%  kuni 31.12.2020 Osta pilet siit või Iloni Imedemaa kassast (avatud E-P 11 – 18).   Sündmust toetab Eesti Kultuurkapital.

Karnevalimaskide meisterdamine

5.-7. juuni nädalavahetus on Haapsalus eriline. See on Suvealguse nädalavahetus Põhjamaade Veneetsias! Meie juures saab sel puhul karnevalimaske meisterdada. Ning head sõbrad Flamingo kohvikust, kes sel suvel meie kioskis toimetavad, pakuvad muuhulgas imelist ja värskendavat frappuccinot – jääga espressot, kuhu on lisatud vahustatud piim, vahukoor ja karamellikaste! Tulge kindlasti meie väikesest kodusest Veneetsiast osa saama! Sissepääs muuseumipiletiga.

Kogu pere vaheaja fotojaht

Arva ära, kus ma olen!

20.04 – 26.04.2020

Iloni Imedemaa kutsub peresid koolivaheajal õue. Jalutage OMA PEREGA värskes õhus ja avastage Haapsalu vaatamisväärsusi.

VÄGA TÄHTIS! KINDLASTI PIDAGE KINNI ERIOLUKORRA REEGLITEST! ÄRGE KOGUNEGE SÕPRADEGA, VAID LAHENDAGE ÜLESANDEID KOOS PEREGA!

KUI KÜLASTATAVAS PAIGAS ON KEEGI JUBA EES, OODAKE OMA JÄRJEKORDA JA PIDAGE PIKIVAHET!

Esmaspäeval (20.04) ja kolmapäeval (22.04) leiate Iloni Imedemaa Facebook´i lehelt fotosid põnevatest kohtadest Haapsalus.

Teie ülesanne on – uurida välja, millise kohaga on tegu, – külastada ka ise seda paika, – teha endast seal foto – postitada vastava pildi alla kommentaaridesse. Et ka teistel oleks põnev ülesannet lahendada, palume mitte kommentaarides avalikustada koha nime. Lisage vaid samas kohas tehtud fotosid.

Aega ülesandeid lahendada on terve nädal (20.04 – 26.04). Esmaspäeval 27. aprillil vaatame üle, kuidas teil läks ja jagame tublidele osavõtjatele auhindu.

Need, kes Haapsalust kaugel või kodus kinni ja ise pilte tegema ei pääse, saavad ka arvuti vahendusel mõistatada, mis kohtadega tegu. Võite meile vastuseid jätta Facebook´i sõnumitesse. Ja ükskord, kui kõik jälle liikuma pääseme, on vahva need kohad ka oma silmaga üle vaadata.

Koolivaheaeg

Iloni Imedemaa on koolivaheajanädalal 24.02 – 1.03 avatud iga päev 11.00 – 17.00

Seekordne vaheajaprogramm „VAHEAEG RAAMATUS“ on inspireeritud käimasolevast Ilon Wiklandi juubeliaastast. Tutvustame lastele lähemalt neid raamatuid ja lugusid, millele Ilon Wikland on pildid joonistanud. Nii saab Iloni Imedemaal saab koolivaheajal kuulata Astrid Lindgreni, Barbro Lindgreni, Kerstin Thorvalli ning Leelo Tungla kirjutatud lugusid. Kõiki neid jutte ühendavad Wiklandi illustratsioonid. Jutu- ja meisterdamise töötoad toimuvad iga päev kl 12.00-14.00. Välja arvatud laupäeval, 29. veebruaril, kui pisematele mõeldud töötuba algab kell 11.00. Kavas: E, 24.02 kl 12.00 “Andresel on sünnipäev”. Meisterdame pääsukest. T, 25.02 kl 12.00 “Bullerby lapsed”. Teeme pannkooke. K, 26.02 kl 12.00 “Kartulilapsed”. Meisterdame kartulilapsi. N, 27.02 kl 12.00 “Metsas pole mingeid röövleid”. Meisterdame kaelaehet. R, 28.02 kl 12.00 “Printsess, kes ei tahtnud mängida”. Meisterdame kaltsunukku. L, 29.02 kl 11.00 “Anni uhke uudis”. Maalime näpuvärvidega. P, 01.03 kl 12.00 “Videvikumaal”. Meisterdame kaabut. Lisaks on Ilon Wiklandi juubeliaasta puhul esimese korruse galeriis avatud näitus „Ilon kodudes“, mis toob vaataja ette erakogudes leiduva Ilon Wiklandi loomingu. Näitusel saab vaadata kümnekonnast kodust toodud kolmekümmet nelja joonistust ja üht pisiskulptuuri – kartulilast. Viimast nädalat on Imedemaa teisel korrusel väljas ka Ilon Wiklandi noore kunstniku preemia konkursi tööd. Samuti saavad külastajad osa võtta auhinnalisest otsimismängust „Iloni radadel“. Sissepääs muuseumipiletiga. Soodsama sissepääsu tagab 10 korra pääse. Saadaval on ka aastapääsmed.

Ilon Wikland 90

Kolmapäeval 5. veebruaril Iloni Imedemaa on kõigile tasuta avatud 11.00 – 17.00. 10.00; 11.00 ja 12.00 Jututunnid. Tutvustame Ilon Wiklandi illustratsioonidega raamatuid “Sammeli, Epp ja mina”, “Minu vanaema majas” ja “Pikk-pikk teekond” kooli- ja lasteaiagruppidele. Loeme jutte ja vaatame pilte. Registreerumine jututundidesse: imedemaa@salm.ee Külastajad saavad terve päeva jooksul võtta osa otsimismängust. Tublide mängijate vahel loosime auhindu. 14.00 Raamatute esitlus. Kirjastus Tammerraamat ja Leelo Tungal tutvustavad juubeliaasta puhul ilmunud raamatut – “Anni uhke uudis” (tekst: Leelo Tungal, illustratsioonid: Ilon Wikland). Lisaks on taas ilmunud raamat”Pikk-pikk teekond” (Ilon Wikland, Rose Lagercrantz).   15.00 Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi autasustamine. Näituste avamine. Teisel korrusel: noore kunstniku preemia konkursil osalenud tööde näitus. Esimese korruse galeriis: erakogudes olevate Ilon Wiklandi tööde näitus “Ilon kodudes”   Vaata infot teiste juubeliaasta sündmuste kohta siit.

Jõuluvaheaeg Iloni Imedemaal

Vana aasta viimasel ja uue aasta esimesel nädalal on Iloni Imedemaa avatud N-P 11.00 – 17.00. Igal lahtioleku päeval saab meie juures meisterdada ja mängida ning galeriis Ilon Wiklandi töid imetleda. Sissepääs muuseumipiletiga. (5 eur)

Linnuõhtu “Aasta lind öösorr” Haapsalus

Teisipäeval, 3. detsembril 18.00 – 20.00 Linnuõhtul räägib ornitoloog Renno Nellis aasta linnu öösorri eluolust ja käekäigust Eestis ja kaugemal ning näitab fotosid. Osalemine tasuta. Korraldab Eesti Ornitoloogiaühing, kaasa aitab Iloni Imedemaa, toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus. Lisainfo: www.eoy.ee/oosorr/      

Talveõhtu Haapsalu vanalinnas

Laupäeval, 30. novembril Iloni Imedemaa on avatud 11.00 – 17.00 Vaadata saab mänguasjade koguja Heli Männi näitust “Möödunud sajandi laste jõulukingid”. Meisterdame kuuseehteid. Sissepääs muuseumipiletiga (5 €). Vaata kogu sündmuse kava siit.

Sügisvaheaeg 2019

Iloni Imedemaa on sügisvaheajal avatud iga päev 11.00 – 17.00. Meisterdame loomi. Töötoad toimuvad iga päev kell 12.00-14.00. L, 19.10 Loomamask P, 20.10 Kastanimuna marionett E, 21.10 Öökull T, 22.10 Lõngast kilpkonn K, 23.10 Paberist lind N, 24.10 Kuldkala R, 25.10 Ämblik L, 26.10 Meduus P, 27.10 Lõvi Sissepääs muuseumipiletiga 5 €. Võimalik soetada ka 10 korra pilet soodushinnaga 15 €.   Numu nutimäng “Seiklus Iloniga Haapsalus” saab alguse Iloni Imedemaalt (Kooli 5) ja pakub lahendamiseks põnevaid ülesandeid seitsmes paigas Haapsalu vanalinnas. Tasuta. (Vajalik nutitelefoni olemasolu.)

MAFF (Matsalu Loodusfilmide Festival) Iloni Imedemaal

19.-22. september

N, 19. 09 kell 11.00 ja 13.00 Sügismaailm / Autumn – World of Colours, Germany 52’ Elu ja surm, lahkuminekud ja uued algused – vaevalt on teistel aastaaegadel äärmusi nii lähestikku kui sügisel. Langenud lehed on maapinnal erksavärvilised, loomadele on saadaval rohkesti toitu. Kuid juba varitseb talv koos kõigi raskustega nurga taga ja algab võitlus aja vastu. Film kujutab selle perioodi pingeid, mida muudel aastaaegadel võib harva nii selgelt täheldada. Alates metsadest, heinamaadest ja põldudest kuni aedade ja parkideni – see on dramaatiliste väljakutsete, muutuste ja ohtude aeg.  Samal päeval meisterdame erinevaid loomakesi käbidest, kastanitest, tõrudest ja muust looduses leiduvast.   R, 20. 09 kell 11.00 ja 13.00 Sügismaailm / Autumn – World of Colours, Germany 52’ Samal päeval meisterdame erinevaid loomakesi käbidest, kastanitest, tõrudest ja muust looduses leiduvast.   L, 21.09 kell 12.00 joonistamise töötuba „Karikatuursed loomad“. Juhendab Karel Rahu. kell 14.00 Hämmastavad sead / Amazing pigs, Austria 50’ Räpased? Ahned? Laisad? Mõtle uuesti. Sead on arukad, neil on teravad meeled ja nad elavad kõikjal – Siberist kuni Bahama türkiissiniste veteni. Film viib meid lõbusale ja põnevale teekonnale üle maailma, et paljastada nende edu saladused ning keerab pea peale praktiliselt kõik selle, mida sigade kohta teame ja kuidas neisse suhtume. Vaata filmi treilerit MAFF-i kodulehelt.   Bioko kadunud kuningad / Lost Kings of Bioko, Germany 56’ Kesk-Aafrika rannikul on üksik saar, kaetud ürgsete vihmametsadega ja ümbritsetud tumedate ookeanivetega, kus elab arvukamalt liike kui üheski teises paigas Maal: BIOKO. Selle maa valitseja on üks maailma vähemtuntud primaatide liike – drill. Saart ümbritseb musta liivaga rannajoon, hiiglaslike merikilpkonnade iidne pesitsuspaik. See film uurib drillide salajast elu ja nende salapärast saarekodu, jälgib üht drilliperet ja nende vastsündinut, kes avastab seda troopilist paradiisi esimest korda.  Vaata filmi treilerit MAFF-i kodulehelt.   P, 22. 09 kell 12.00-14.00 kaunistame kivikesi. kell 14.00 Kassi Amsterdam / Catwalk (Wild Amsterdam), Netherlands 86’ Veidi teistmoodi linnafilm – see uurib Euroopa ühte elavaimat ja dünaamilisemat linna selle loomelaniku – kassi – pilgu läbi. Oma haljasalade turgutamise maine tõttu on Amsterdam ideaalne paik inimeste ja loomade vaheliste, sageli humoorikate sidemete uurimiseks. Kalaturul kala napsav hallhaigur või rott, kes kasvatab oma poegi kõnniteeplaadi all, kuuluvad mõlemad siia linna, samuti nagu ka bissa-kilpkonn või hiidpanda.  Vaata filmi treilerit MAFF-i kodulehelt.   Sissepääs neljapäeval ja reedel Läänemaa koolilastele 1 euro (kinoseansid). Lastegruppidele vajalik eelregistreerimine: imedemaa@salm.ee Sissepääs külastajatele 5 euroga, sisaldab ka Imedemaa ja töötubade külastust. Filmid tõlgitakse eesti keelde. Neljapäeval ja reedel loevad fimidele tekste Läänemaa Ühisgümnaasiumi draamaringi õpilased. Juhendaja Siim Birk.

Suveprogramm Iloni Imedemaal

Tegusad teisipäevad Tegusad teisipäevad on täis loovust, meisterdamist ja mänge. Sarja raames toimuvad saladetektiivide koosolekud, viltimised, näomaalingud, aurumasina kaitseventiili katsetused, liikumismängud jne. Oodata on ka põnevaid külalisi. Juulis: kell 12.00-14.00 2. juuli- MÄNGUASJADE MEISTERDAMINE (juhendab KRISTJAN MEIGAS) 9. juuli- PUUKÄSITÖÖ (juhendab EPP KLIMENKO) 16. juuli- MÄNGUASJASDE MEISTERDAMINE (juhendab KRISTJAN MEIGAS) 23. juuli- MÄRGVILTIMINE 30. juuli- VIBU MEISTERDAMINE (juhendavad JAANUS JA RONJA) 6. august- PUUKÄSITÖÖ (juhendab EPP KLIMENKO) 13. august- AURUMASINA KAITSEVENTIILI KATSETAMINE 20. august- PUNUTUD VÕTMEHOIDJAD (sobib alates 7a) 27. august- SUVELÕPUPIDU   NÄITUSED 26. juuni- 26.august Mihkalek Päbus „MUINASJUTULISED SILUETID“ Käsitöökojas „740 HAAPSALU MAJA“. Tähistame Haapsalu juubeliaastat. Muuseumikülastajad saavad joonistada oma lemmikmaju Haapsalus või maju, mida võiks siia ehitada tulevikus. Sissepääs muuseumipiletiga! Olete väga oodatud!

Vanaemaga imedemaal

Kohtumistesari vahvate vanaemadega. Kord kuus tuleb üks tore vanaema Iloni imedemaale külla ja jagab meiega oma lugusid, elukogemust, teadmisi, lemmikretsepte, näputööoskust, armastust ja pikki paisid. Vanaemad on ühed olulisemad tegelased meie elus. Neid tasub kuulata! Ilon Wiklandi eluski oli vanaemal väga tähtis roll. Järgmine külaline on meil P, 26. mail kell 14.00 vanaema Mari Viik. Mängime koos temaga liivakastis! Avatud on ka Mari Viigi näitus “Pähkel ja pesulõks”. Olete väga oodatud! Sissepääs muuseumipiletiga 5 eur.

FANTASTILINE KEVADVAHEAEG!

20.- 28. APRILL 2019 Koolivaheajal on Iloni Imedemaa avatud IGA PÄEV 11.00- 17.00. Töötoad ja tegevused toimuvad kell 12.00-14.00 L, 20.04 meisterdus ÄMBLIK JA ÄMBLIKU NÄOMAALING P, 21.04 meisterdus NÕIA KAABU E, 22.04 meisterdus VÕLUKEPP T, 23.04 SALADETEKTIIVIDE OTSIMISMÄNG K, 24.04 kell 12.00 muusikafilm ”KAROLIINE HÕBELÕNG” (1984), kestus 1 h,14 min N, 25.04 kell 12.00 muinasjutufilm ”METSLUIGED” (1987), kestus 1 h,27 min R, 26.04 kell 12.00 seiklusfilm ”ARABELLA, MERERÖÖVLI TÜTAR”(1982), kestus 1h, 9min. Sissejuhatuse teeb filmikunstnik Priit Vaher. L, 27.04 VANAEMAGA IMEDEMAAL, külas MARJU KÕIVUPUU P, 28.04 kell 12.00 koguperefilm ”NUKITSAMEES” (1981), kestus 1h,15min   Avatud MARI VIIGI näitus ”PÄHKEL JA PESULÕKS” ning Denisa Prošková illustratsioonide näitus. Sissepääs muuseumipiletiga 5 eur. Võimalik soetada ka  soodsalt 10 korra pääse. Muinasjututegelase kostüümis külastajale pilet poole hinnaga!

Vanaemaga imedemaal

Kohtumistesari vahvate vanaemadega. Kord kuus tuleb üks tore vanaema Iloni imedemaale külla ja jagab meiega oma lugusid, elukogemust, teadmisi, lemmikretsepte, näputööoskust, armastust ja pikki paisid. Vanaemad on ühed olulisemad tegelased meie elus. Neid tasub kuulata! Ilon Wiklandi eluski oli vanaemal väga tähtis roll. Järgmine külaline on meil L, 30. märtsil kell 12.00 vanaema Lygija Suislep. Maiustame, kuulame lugusid Leedust ning meisterdame hoiukarpe! Olete väga oodatud! Sissepääs muuseumipiletiga 5 eur.

Vaheaeg ON KÄES!

Koolivaheajal on Iloni Imedemaa avatud IGA PÄEV 11.00- 17.00. Töötoad toimuvad kell 12.00-14.00 23.02, kell 13.00 VANAEMAGA IMEDEMAAL. KÜLAS VANAEMA ÜLLE LASS 24.02 VAIBAKESED (sobib alates 7a) 25.02 MARAKAS 26.02 KÄEVÕRU 27.02 VILDIST EHE 28.02 LÕNGAST LINNUKE 1.03, kell 11.00 SUSSITEATRI ETENDUS ”KURG” 2.03 PLASTILIINI MÄNGUD 3.03 NOTSU MASK Sissepääs muuseumipiletiga 5 eur. Võimalik soetada ka  soodsalt 10 korra pääse.

Ilon Wiklandi sünnipäev

Teisipäev, 5. veebruar  10.00 – 12.00 Sünnipäevakaartide meisterdamise õpitoad 1. klassidele (eelregistreerimisega) 15.00 Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia väljakuulutamine ja konkursitööde näituse avamine Sünnipäeva puhul on kõigile sissepääs TASUTA! Iloni Imedemaa on avatud kella 10.00 – 17.00. Olete väga oodatud!

Koolivaheaeg Iloni Imedemaal

Tutvu programmiga lähemalt siin.

Illustratsiooni lühikursus

Illustratsiooni lühikursus toimub pühapäeval, 21. oktoobril, kell 12.00 – 16.00 Iloni Imedemaal Haapsalus. Juhendaja Urmas Viik. Lühiloeng koos näidismaterjaliga kaasaegsest raamatuillustratsioonist kõrvalpõigetega minevikku. Kursuse eesmärk on tutvustada raamatuillustratsiooni põhitõdesid, julgustada osalisi leidma isikupäraseid lahendusi ning katsetada professionaalseid töövõtteid . Tööprotsess * karakteri loomine * karakteri detailid * keskkonna loomine * perspektiiv ja detail * karakteri paigutamine keskkonda * valminud tööde ülevaatus ja analüüs Töövahendid saab osaleja Iloni Imedemaalt (lubatud on ka osalejal oma töövahendite kasutamine) * visandipaberid * kvaliteetsem valge paber viimistletud töö tarvis * harilik pliiats * kustukumm * värvilised pliiatsid * viltpliiatsid või markerid * teip Kursusel osaleja võiks eelnevalt leida vähemalt ühe teose, mida ta soovib illustreerida. Osalemistasu 6 eurot/ õpilane ja 10 eurot/ täiskasvanu. Kuna kohtade arv on piiratud, siis palume eelnevalt registreeruda: imedemaa@salm.ee Toetab Eesti Kultuurkapital.

MATSALU LOODUSFILMIDE FESTIVAL ILONI IMEDEMAAL, HAAPSALUS 20.-23.09.2018

Koolidele Neljapäeval, 20. sept. ja reedel, 21. sept. 2018 11:00 Loodusfilm  1. – 3. klassidele Päikeselapsed – liblikad / Children of the sun – Butterflies, Saksamaa 51 min Režissöör Jan Haft Liblikad on kindlasti kõige uhkemad liigid putukate maailmas. Nende ilus värv ja graatsiline lend meeldib kõigile. Liblikaid on  ligi 4000 liiki – tänapäeval on paljud neist elupaikade kadumise tõttu ohustatud. Kes selle kaotuse eest vastutab?  Film viib meid lähemale neile päikeselembestele iludustele ja selgitab, miks on inimestele oluline nende elupaikade säilimine nii, et nende tundlike loomade ellujäämine oleks kindlustatud. Vaata tutvustavat videolõiku siit. Palume eelnevalt registreeruda hiljemalt 15. septembriks imedemaa@salm.ee , pilet 1 € koolilapsele.

Peredele Laupäeval, 22. sept 2018 Loodusfilmid peredele, päevapilet 5 € 14.00 Norra nõiduslikud fjordid / Norway´s Magical Fjords, Saksamaa 52 min Režissöör Jan Haft Norra fjordid on üks dramaatilisemaid maastikke Euroopas. Miljarditest heeringatest tumedates vetes prassivad mõõk- ja küürvaalad. Rändlõhe trügib koskedest üles, merisulelised vilgutavad  oma tulukesi, värvilised molluskid säravad sügavuses. Aegluupvõtted ja muud videokaamera võimalused   toovad välja mere erakordse elurikkuse ja mereloomade käitumise mitmekesisuse. 15.00 Polaarhundid – Arktika kummitused / White Wolves – Ghosts of the Arctic, Saksamaa 56 min Režissöör Oliver Goetzl Kanada  põhjaservas on Ellesmere’i saar, kus armutud arktilised tuuled tuiskavad läbi tundra ja temperatuur langeb kaugele alla nulli. Sealses lumes ja jääs möödub meie planeedi ühe kõige karmima kiskja – polaarhundi elu. Kuid kui lumi kevadel sulab, muutuvad need rändjahimehed  paikseteks lapsevanemateks. Koos rea varem filmimata kaadritega on “Arktika kummitused“ dramaatiline, eepiline ja hingepugev, tõeline lugu lojaalsusest, paaritruudusest ja pühendumusest. Filmid tõlgitakse eesti keelde. Loodusteemalised meisterdused mängutoas. Kinopilet sisaldab ka Iloni Imedemaa külastust.     Pühapäeval, 23. sept 2018 Loodusfilmid peredele, päevapilet 5€ 14.00 Sisaliku seadused / Laws of the Lizard, USA 51 min Režissöörid Neil Losin, Nate Dappen Kui teadlased esitavad laiemaid küsimusi looduse reeglite kohta, otsivad nad tihti vastuseid  üsna ebatõenäoliste olendite juurest – sisalikelt nimega anoolid. Filmis näitavad kaks filmitegijat anoolide üllatavat lugu – need on kõige olulisemad sisalikud maailmas! 15.00 Kamtšatka karud. Elu algus / Kamchatka Bears. Life Begins, Venemaa 53 min Režissöörid Irina Zhuravleva, Vladislav Grishin Seitse kuud karupoegade filmimist Kamtšatka karmis looduses andis tulemuseks selle filmi ning ka arusaamise, kuhu piirini inimene looduses tohib minna. Filmid tõlgitakse eesti keelde. Loodusteemalised meisterdused mängutoas. Kinopilet sisaldab ka Iloni Imedemaa külastust

Suvi Iloni Imedemaal

August 2018

TOREDATE TOIMETUSTE TEISIPÄEVAD

kell 12.00-14.00 7. august AURUMASINA KAITSEVENTIILI KATSETAMINE 14. august LAUAMÄNGUD 21. august TOREDATE DETEKTIIVIDE SALAKOOSOLEK 28. august NÄOMAALINGUD 12. august BALLETIPÜHAPÄEV (kell 12.00)

KULDSETE KÄTE KOLMAPÄEVAD

kell 12.00-14.00 1. august ROOTSI PUUKÄSITÖÖ (eelregistreerimisega, imedemaa@salm.ee) 8. august PABERINÖÖRIST PUNUMINE 15. august PUIDUST EHTED 22. august JUURVILJAMANDALAD 29. august SUVE LÕPUPIDU

NÄITUSED

Iloni Imedemaa saalis „LUIKEDE JÄRV- BALLETI VÕLUMAAILM“ Iloni Imedemaa käsitöökojas „1000 ÜKSIKUT KUKEKEST“ Lisainfo www.salm.ee

Suvi Iloni Imedemaal

juuni – august 2018

Iloni Imedemaa kutsub juunist augusti lõpuni osa saama suvisest programmist. Toredate toimetuste teisipäevadel toimuvad töötoad, mis on täis mänge, liikumist ja loovust. Kuldsete käte kolmapäevadel saab meisterdada ja käsitööd teha. Sissepääs muuseumipiletiga. Toredate toimetuste teisipäevad kell 12.00-14.00 3. juuli TOIMEKATE DETEKTIIVIDE SALAKOOSOLEK 10. juuli AURUMASINA KAITSEVENTIILI KATSETAMINE 17. juuli JOOKSUMÄNGUD 24. juuli VIBU MEISTERDAMINE JA KÄSITSEMINE 31. juuli NÄOMAALINGUD 7., 14., 21., 28. august Kuldsete käte kolmapäevad kell 12.00-14.00 4. juuli ORIGAMI 11. juuli VILTIMINE 18. juuli UNENÄOPÜÜDJAD 25. juuli ROOTSI PUUKÄSITÖÖ (eelregistreerimisega, imedemaa@salm.ee) 1., 8., 15., 22., 29. august   Alates 27. juunist saab näha Tšaikovski “Luikede järvest” inspireeritud balletiteemalist näitust, millega kaasnevad balletipühapäevad. Balletipühapäevad: 29. juuli; 12. august kell 12.00 Sissepääs muuseumipiletiga 6 eur.   Alates juulikuust küsi Iloni Imedemaa kassast infot nutimängu “Lapsepõlv Haapsalus” kohta! Ootame kõiki vaatama ka meie selleaastast suvelavatust “Rasmus, Pontus ja Lontu”. Etendused 4. – 26. juuli.

Kevadvaheaja meisterdused

Iloni Imedemaal 21.04 – 29.04.2018

Õpitoad toimuvad iga päev 12.00 – 14.00. L, 21.04 nukutuba P, 22.04 väike haldjanukk E, 23.04 tikutopsi tuba T, 24.04 sokinukk K, 25.04 Anne ökonukk N, 26.04 paberist nukk ja riided R, 27.04 võtmehoidjanukk L, 28.04 salvrätinukk P, 29.04 külas on nukumajade näituse autor Heli Mänd APRILLI LÕPUNI ON AVATUD NUKUMAJADE NÄITUS! Sissepääs muuseumipiletiga 5 eurot.

Koolivaheaeg “TEATER”

Iloni Imedemaal 25.02 – 4.03.2018

Õpitoad kestavad 12.00 – 15.00. Etendus ja kohtumine näitlejatega (1.03) 11.00 – 12.00. P, 25.02 MUUSIKATEATER. Meisterdame pille ja loome helitausta ühele muinasjutule. E, 26.02 PABERTEATER. Voldime paberist liikuvaid tegelasi. T, 27.02 MASKITEATER. Meisterdame linnumaske. K, 28.02 VARJUTEATER. Meisterdame varjuteatri tegelasi ja mängime nendega ka varjuteatri sirmi taga. N, 1.03 SUSSITEATRI ETENDUS “MINA ja MINA”. Sussiteater ise tutvustab oma etendust nii: Tegemist on saksa kirjaniku Katja Riederi raamatu “Trüffel ja Rosalie” ainetel valminud lavastusega, mis sai meie tõlgenduses pealkirjaks “Mina ja Mina”. Loo peateema on iseendaks jäämine. Lavastus on täis mõtlemapanevaid olukordi ja mängulisi lahendusi. Selles jooksevad paralleelselt kaks lugu, mis ühel hetkel omavahel põimuvad. Me räägime sõprusest ja püüdest kellelegi meeldida, kuid peamine, millega lastele meelde tahame jääda, on tõsiasi – alati tuleb jääda iseendaks!  Lavastuse keel on osati abstraktne – mõnedki tegevused/tunded on väljendatud tantsukeeles. Trupi moodustavad Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia haridusega näitlejad Kärt Reemann ja Jaanus Kask. Oleme kümne aasta jooksul osalenud mitmete teatrite ja truppide sõna- ning tantsulavastustes, sealhulgas paljudes lastelavastustes.  Peale etendust õpetavad näitlejad kõigile huvilistele ka ühe triki ning annavad paar head näpunäidet, kuidas ise teatrit teha. Sobilik alates 5.eluaastast. R, 2.03 GRIMM ehk NÄOMAALINGUD. Teeme  loomateemalisi näomaalinguid. L. 3.03 NUKUTEATER. Meisterdame käpiknukke ning avatud on mängutoa nukuteater. P, 4.03 KÖÖGITEATER. Voolime soolataignast tegelasi, millega saab kodus hiljem külmkapiteatrit teha. Koolilastele sissepääs 3 eurot! Koolivaheajal 10 korra pileti 15 eurot!

Ilon Wiklandi sünnipäev

Esmaspäeval, 5. veebruaril tähistame üheskoos Ilon Wiklandi sünnipäeva.

Iloni Imedemaa on erandkorras esmaspäeval kõigile tasuta avatud!

11.00-14.00 „Pidulaud“. Lapsed saavad joonistada pikale paberile pidusööke.

12.00 Ilon Wiklandi elu ja loomingut tutvustav publikuprogramm „Iloni lugu“

15.00 Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia väljakuulutamine.

Talveõhtu legendide ja kummitustega

Laupäeval, 3. veebruaril on Haapsalu raekojas ja Iloni Imedemaal talveõhtu eriprogramm 17.00-19.00. Kell 17.00 Haapsalu raekojas (Kooli 2) Lood legenditest ja kummitustest. Tantsuline etteaste ja kummitusemängud. Kell 18.00 Iloni Imedemaal (Kooli 5) Kummituste tirriteerimine, tembutamine ja figureerimine! Kummituste rada “Tohotonti!” Maailma parimatele “Kukli-mukli rohi”. Sissepääs kahte muuseumisse ühe sooduspiletiga 3 eur! Vaata kogu sündmuse “Talveõhtu Haapsalu vanalinnas” programmi siit.

JÕULUKUU TEGEMISED:

L, 2. detsember: JÕULUSOKID L, 9. detsember: JÕULULATERNAD L, 16. detsember: JÕULUEHTED L, 23. detsember: PIPARKOOGID Õpitoad kestavad kella 12.00 – 15.00. Osalemine muuseumipiletiga. Lisaks saab jõulukuul meisterdada ka muid toredaid asju ja jõulukaarte, mängida otsimismängu, tutvuda näitusega “Rootsi jõulud”. Avatud on jõuluteemaline fotonurk!

KOOLIVAHEAJAL ILONI IMEDEMAAL

saab meisterdada, sest meile meeldib!

12.00-15.00

K 27. dets.  AHVITRUMM

N 28.dets. PABERINÖÖRIST PUNUMINE

R 29. dets. AJALEHELOOMAD

L, 30. dets. HAMPELMANN

K, 3. jaan. PROSSID

N, 4. jaan. MATRJOŠKAD

R, 5. jaan. NÄOMAALINGUD

L, 6. jaan. LÕÕTSARAAMAT (juhendaja Annely Lember)

P, 7. jaan. KANEELISAIAD

Osalemine muuseumipiletiga.

SÜGISENE KOOLIVAHEAEG ILONI IMEDEMAAL

„KÄES!“

Iloni Imedemaa on koolivaheajal, 21.10 – 29.10 avatud IGA PÄEV 11.00 – 17.00. Terve päeva jooksul saab meisterdada!

L, 21. 10, KARTULILAPSED Teeme tutvust raamatuga „Kartulilapsed“ ja meisterdame kartulitest tegelasi. P, 22. 10 FOTOKOLLAAŽ Annely Lemberi töötuba algab kell 13.00. Palume kaasa tuua fotosid kodust ja perest, mida saaks kleepida kollaaži. E, 23. 10 KAELAEHE Meisterdame salvrätitehnikas kaelaehte puust seibile. T, 24.10 KUKEKESED Joonistame ja meisterdame kukekesi. K, 25. 10 VÕTMEHOIDJAD Punume paberinöörist võtmehoidjaid. (sobib al. 7a) N, 26. 10 PALLIKESED Vildime nõelaga heliseva pallikese. (sobib al. 7a) R, 27. 10 VÕLUKEPID Meisterdame kaunid võlukepid, kasutades erinevaid materjale. L, 28. 10 KELLAVÄRK Kudrun Vungi töötuba algab kell 14.00. Saab meisterdada endale puidust ja paberist „nutika planeerija“. Samal päeval on võimalik meisterdada ka KARTULITEST TEGELASI! P 29. 10 MUFFINID Koolivaheaja viimasel päeval saab alates kella 12.00 Imedemaa köögis kaasa lüüa õunamuffinite küpsetamisel! Maitsta saab ka!

Koolilastele on vaheajal sooduspilet 3€. Samuti on vaheaja nädalal Iloni Imedemaa aastapilet ja 10 korra pilet poole soodsama hinnaga! Tutvu ka teistes Haapsalu ja Läänemaa muuseumides koolivaheajal toimuvaga siin.

ASTRID LINDGREN 110

Teisipäeval, 14. novembril on Iloni Imedemaa Astrid Lindgreni 110. sünniaastapäeva puhul avatud 11.00 – 19.00.

Terve päeva jooksul saab osaleda üksiku kukekese joonistamise töötoas. Kell 17.30 linastub teise korruse kinosaalis dokumentaalfilm “Astrid” Film ei jäta varju ka kõige tumedamaid peatükke maailmakuulsa lastekirjaniku pikast elust. Astrid Lindgreni raamatuid on müüdud 150 miljonit eksemplari ja ta kuulub maailma kümne enim loetud kirjaniku hulka. Aga kes ta oli ja kust tema lood pärit on? Unikaalsete arhiivimaterjalide abil näitab see värske dokumentaalfilm tema elulugu uuele põlvkonnale. “Astrid Lindgren oli eriline inimene, kelle elu ja jutustused on nii mitmekihilised, et ta üllatab meid ikka veel”, ütleb Kristina Lindström, filmi režissöör. Noore naisena mõjutas Astridit väga olulisel määral aeg, milles ta elas, koos normidega, mis sel ajal kehtisid. Kirjaniku ja hilisema arvamusliidrina suutis ta nii aega kui meie mõtteviisi pöördumatult muuta. Filmi režissöör ja stsenarist on Kristina Lindström. Film on valminud 2015. aastal Rootsis. Pikkus: 90 minutit. Film on rootsi keeles, inglisekeelsete subtiitritega. Sissepääs muuseumi sooduspiletiga: 3 eurot.

MATSALU LOODUSFILMIDE FESTIVAL HAAPSALUS 21. – 24. sept. 2017 Iloni Imedemaal (Kooli 5)

Koolidele

N 21.09 ja R 22.09 kell 11.00 Film: Jan Haft – Loodusfilmimees  /  My Life as a Wildlife Filmmaker, Saksamaa – 44 min Baierlane Jan Haft on saksa loodusfilmi tippmees, Matsalu festivaligi võitnud ja meilt  hulgi ka muid preemiaid võtnud. Tema edu saladus  on avastada  saladusi ja tuua imelugusid välja sealt,  kus kõik tundub ilmselge. Ta on veendunud, et: “Minu kodumaa, Saksamaa, on sama intrigeeriv nagu iga kauge eksootiline koht“. Kinoseansid juhatab sisse ning laste küsimustele vastab tuntud eesti loodusfilmimees Joosep Matjus. Pilet kooligruppidele 1 euro/in. Palume eelnevalt registreeruda: imedemaa@salm.ee

Peredele

L 23.09 kell 14.00 Film: Kaljudamaan – Lõuna-Aafrika elukunstnik / The Dassie – A South-African Survival Specialist, Saksamaa – 52 min Nad on väikesed, armsad ja üsna erilised – kaljudamaanid. Lõuna-Aafrika rannikul saab imetleda  nende nobedat, rõõmsalt  kuristikke ignoreerivat  kaljudel turnimist. Nad võivad tunduda ümisejate sarnased, kuid nende lähimad   sugulased on tegelikult hoopis elevant ja manaati. Ja see pole nende  ainus veidrus.   Film: Loodust otsides/ Looking for the Wild, Hispaania – 70 min Unai on 9-aastane poiss, kes reisib oma perega kogu maailmas. Tema isal, loodusfotograafil on ülesanne otsida seitse sümbollooma, keda fotografeerida, kes edastaksid tundlikku olukorda, milles nad end leiavad. Hundid, elevandid, lõvid, piisonid, pingviinid, sarviklinnud ja krokodillid on selle põneva teekonna peategelased eri kontinentidel.

P 24.09 kell 12.00 Film: Tamme kaitse all  /  Sheltered in Oak,  Iraan – 55 min Iraani Ilami provintsi tammemetsad on elupaigaks sealsele oravaliigile. Ohte on palju – metsi raiutakse ja pisiloomi ka jahitakse.   kell 14.00 Film:  Maailma ilusaim linn / Pris: A Wild Story, Prantsusmaa – 90 min Film Pariisist, ja mitte ainult sellest Pariisist, mida me arvame tundvat. On olemas ka looduslik, unikaalne Pariis oma salajase eluga.   Film: Kanaari saared / The Canary Islands – Life at the Limit, Austria – 50 min Maal on vähe neid paiku, kus eri maastikud ja  kliimavöötmed  koonduvad nii väikesele alale kui Kanaari saartel – parasvöötme rannajoon ja kõrvetavkuumad kõrbealad, tundra, troopilised vihmametsad ja igilumega mäetipud. Samas suur inimtegevuse surve looduskeskkonnale. Saartest igaüks on ainulaadne ja kordumatu, koos moodustavad nad nagu omette mandri oma ülirikkaliku ja kordumatu elustikuga.   Filmid tõlgitakse eesti keelde. Lisaks saab Iloni Imedemaal  lahendada loodusteemalist otsimismängu ning meisterdada looduslikest materjalidest vahvaid kaunistusi ja putukaid.   Päevapilet 5 eurot sisaldab lisaks filmiseanssidele ka Iloni Imedemaa külastust.

SUVEL ILONI IMEDEMAAL

MÄNGUTUURID ESMASPÄEVITI (sobib alates 5-aastastele), sissepääs muuseumipiletiga: 10. juuli kell 11.00 Pabernööriga punumine 17. juuli kell 11.00 Laulumängud 24. juuli kell 11.00 Tunnike Tervisekioskiga 31. juuli kell 11.00 näituse “Lennake mesipuu poole” avamine ja mesinikuga kohtumine.

7. augustil kell 11.00 TEATRIMÄNGUD

14. augustil kell 11.00 AURUMASINA VENTIILI KATSETAMINE 28. augustil kell 11.00 MÄNGIME PÄÄSTJAID. Iloni Imedemaal on külas Haapsalu päästekomando. Päästjad tutvustavad oma tehnikat ja varustust ning demonstreerivad suitsusukeldumist.   PILLIPÜHAPÄEVAD, sissepääs muuseumipiletiga: 30. juuli kell 11.00 PILLIDE MEISTERDAMINE 6.augustil kell 11.00 PILLIPÜHAPÄEV. HARFIMAAGIA. Külas Aura Alas. P 13. augustil kell 11.00 LOODUSRAHVASTE PILLID. Külas on ansambli TrubaTrummi asutaja Arno Suislep, kes tutvustab erinevaid loodusrahvaste pille. Kaasas on tal udu, djembe, raamtrumm, loomapillid, vihmapill, äikesepill ja teised põnevad instrumendid, mida huvilised ka ise proovida saavad. Lisaks saab igaüks endale  ühe vahva pilli meisterdada.     KEELEPESA. ÕPIME ROOTSI KEELT. (osalemine etteregistreerumisel tasuta, muuseumikülastus registreerunutele samal päeval sooduspiletiga): 13. juulil kell 17.00. Rootsi keele õpe. Külas ansambel Arne Alligator. Registreeru: imedemaa@salm.ee 27. augustil kell 16.00 ILLUSTRAATOR Christel Rönns. Teata osalemissoovist: imedemaa@salm.ee   K 23.- R 25.08 ANIMA-ENIGMA PERELAAGER. Info ja registreerumine imedemaa@salm.ee Tähelepanu! Laagrikohad on täitunud. Sel korral me kahjuks rohkem huvilisi vastu võtta ei saa.  Päevalaager kogu perele, kus üheskoos õpime tundma animatsiooni kui vahendit maailma mõtestamisel. Juhendajad Terje Henk ja Kadri Mikkor-Roselius. Tegevuste orienteeruv ajaline kestus: K 23. august kl 10.00-16.30 N 24. august kl 10.00-17.00 R 25. august kl 10.00-18.00 Laagri lõpetab R 25. augustil kell 17.00 avalik animaseanss Iloni Imedemaa hoovilaval. Soovitatav kooliealistele lastele. (Kuid koos vanematega võivad osaleda ka alates 5-aastased.) Osalustasu 25 eurot/in (sisaldab sooja lõunasööki ja vahepalasid 3 päeval). Registreeru enne 14. augusti e-maili aadressil imedemaa@salm.ee

KEELEPESA

Vahvate tegevuste kaudu saab õppida rootsi keelt. Pühapäeval, 11. juunil kell 12.00  tuleb külla trikimeister Robert Jägerhorn. Sündmus toimub rootsi keeles.  Rootsi keele ja kultuuri huvilistel palume registreeruda sündmusele: imedemaa@salm.ee Lähem informatsioon: mikael@sjovall.fi Korraldajad: Iloni Imedemaa, Rannarootsi Muuseum, Rootsi Hariduse Selts MTÜ, Motströms Ab, Familjen Lerches understödsfond

MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON MÄNGE!”

20. mail on Iloni Imedemaa avatud 10.00 – 22.00.  (18.00 – 22.00 tasuta) 18.00 mängivad Haapsalu noored pärimusmuusikud. Juhendaja Viive Marleen 19.00 liikumismängud. Juhendaja loovtantsuõpetaja Triin Reemann 20.00 Otsimismängud, lauamängud ja muud mängud Kõigis meie muuseumides toimub auhinnaline otsimismäng „Kus viga näed laita, seal tule ja näita!“. Igast muuseumist tuleb leida üks vale ese, pildista sellega esemega koos üks ilus muuseumiendel ja postita muuseumide Facebooki lehtedele. Usinamatele mängijatele auhinnad! Täpsemad juhised muuseumides kohapeal.  

EUROOPA PÄEV “MÄNGIDES EUROOPASSE!”

6. mail 11.00 – 15.00 Iloni Imedemaal. Tasuta perepäevale on oodatud kõik mängu- ja seiklushimulised suured ja väikesed. Põnevaid tegevusi jätkub nii majja kui hoovipealsele. Igav ei hakka!   AJAKAVA: Kell 11 avamine Kell 12 Nele-Liis Vaiksoo ja sõbrad Pipi lauludega Kell 13 Kloun Pann koos sõpradega teevad trikke Kell 14 mängud ja auhindade loosimine Kogu päeva jooksul on tegevused mitmetes pesades: Lipupesa – käsitöökuuris saab meisterdada Euroopa lippe Rannarootsi pesa – Mattiase majas kutsutakse purjetama Euroopa vetele Mängupesa – mängutoas saab nuputada ja mängida Euroopa bingot Keelepesa – kinosaalis saab mõistatada euroopa keeli Galeriipesa – galeriis saab joonistada ja värvida, vaadata maailma parimat lendu Tondipesa – Mattiase majas saavad julged otsida tonti! Tervisekioskis kaupleb hea ja paremaga (ja kasulikuga) Beguta taimetoidukohvik. Põnevust jagub kogu päevaks, sest toimub otsimismäng! Osalejate vahel loositakse kell 14 ägedaid auhindu ning kõik otsimismängu sedelid saadetakse üle-Eestilisele loosimisele, kus on võimalik võita 1000-eurose reisitšekk. Päeva juhib Laura Niils. Kõik üritused ja tegevused Iloni Imedemaal on tasuta (va kohvik)!   Vaata üle eesti toimuvate samalaadsete sündmuste kohta infot siit. Jälgi sündmuse infot ka Facebookis. Euroopa päeva tähistamine Läänemaal toimub koostöös Europe Direct teabekeskuse ja Iloni Imedemaaga.

APRILLIKUUS ILONI IMEDEMAAL

2. aprillil kell 12.00 Lindgreni tegelaste meisterdamine 7. aprillil kell 16.30 Illustratsioonikursusel osalenute näituse avamine 15. aprillil kell 12.00 Munade värvimine 23. aprillil Rahvusvaheline raamatu ja autoriõiguste päev 28. aprillil kell 16.00 ja 29. aprillil kell 11.00 Tondituurid.

LINDGRENI TEGELASTE MEISTERDAMINE

Pühapäeval, 2. aprillil kell 12.00 Iloni Imedemaal. Märtsis kuulutasime koostöös Lastejaama ja Lastetoaga välja meisterduskonkursi “110 Lindgreni tegelast”. Vaata lähemalt siit: https://www.salm.ee/muuseumid/iloni-imedemaa/konkurss/ Ja siit: http://lastejaam.err.ee/saade/lastetuba/#voistlus/22590 Kui sa pole veel jõudnud oma tegelast meisterdada, saad teha seda Iloni Imedemaal koos meiega. Pakume materjale ja võimalust Astrid Lindgreni raamatutega koha peal tutvust teha, et häid ideid ammutada. Osa võivad võtta loomulikult ka need, kes oma meisterdust konkursile ei plaani saata, vaid tahavad niisama näpuharjutusi teha. Sissepääs muuseumipiletiga.

KOOLIVAHEAEG HAAPSALUS “KOOS LOOMISHOOS”

17 – 26.märts 2017 Vahvad tegevused toimuvad järgmistes paikades: Haapsalu Noorte Huvikeskus, Wiedemanni 4, Haapsalu Haapsalu Kunstikool, Jaani 2, Haapsalu Lasteraamatukogu, Wiedemanni 11, Haapsalu Iloni Imedemaa, Kooli 5, Haapsalu   KAVA Iloni Imedemaal Reede 17.märts 13:00 Mitte midagi tegemise õpituba. Koht: Iloni Imedemaa. Õpilane 3€ Pikutame mattide peal ja kuulame lõõgastavat muusikat.   Laupäev 18.märts 13:00 Purgitäis mõtteid. Koht: Iloni Imedemaa. Õpilane 3€ Kaunistame klaaspurgi ja täidame selle heade mõtetega. Pühapäev 19.märts 13:00 Tervisepäev. Külas Haapsalu Kolledži tudengid. Koht: Iloni Imedemaa. Õpilane 3€  

Esmaspäev 20.märts 12:29 Kevade algus. Inspiratsioonid. Koht: Iloni Imedemaa. Õpilane 3€ Kevadest inspireeritud kodukaunistamise õpituba. Teisipäev 21.märts 13:00 Origami – kirigami. Paberi voltimine, lõikamine. Koht: Iloni imedemaa. Õpilane 3€ Kolmapäev 22.märts 13:00 Loomamaskid. Koht: Iloni Imedemaa. Õpilane 3€ Uurime erinevate loomade liikumist, häälitsusi ja väljanägemist, meisterdame loomamaske. Neljapäev 23.märts 13:00 Liikuvad pildid. Koht: Iloni Imedemaa. Õpilane 3€ Lihtsate vahenditega liikumise efekti saavutamine. Reede 24.märts 13:00 Uued ja vanad mängud. Koht: Iloni Imedemaa. Õpilane 3€ Laupäev 25.märts 13:00 Bullerby retseptid. Küpsetamine. Koht: Iloni Imedemaa. Õpilane 3€ Muffini küpsetamise ja kaunistamise õpituba. Katsetame Bullerby retseptiraamatu retsepti! Pühapäev 26.märts 13:00 Pillipühapäev. Külas harfimängija Aura Alas. Koht: Iloni Imedemaa. Õpilane 3€ Pillipühapäeval saab mängulises võtmes tutvust teha erinevate pillidega ning samuti jutustatakse, musitseeritakse ning mängitakse koos lugusid. Lastel  on võimalik õpitoas meisterdada juhendajate abiga omale lemmikpill. Aura Alas kuulub ansamblisse HARFIMAAGIA, kus seitse maagilist naist ehitasid endale harfid ja mängivad nüüd oma hingekeeltel kauneid lugusid, mis aitavad kuulajatel iseenda südametesse rändama minna( https://www.youtube.com/watch?v=etV2RBkDlEQ ). 2014.a oli märgilise tähtsusega, kuna just siis said mitmed maagid esimese kokkupuute harfidega – vormides ja häälestades end läbi pilliehituse. 2015.a detsembris tulid seitse neist kokku, et luua muusikaline kooslus HarfiMaagia, kus mängida südamest südamesse muusikat, mis puhastab inimeste energiakeha ja tõstab energiasagedust. HarfiMaagia esimene kontsert toimus 5. veebruaril 2016 Urban Yogini Õnnelaboratooriumi joogastuudios Tallinnas. HarfiMaagia on viimase suvega esinenud mitmetel erilistel sündmustel ja MandalaFestivalil Viljandi Jaani kirikus. Nende võlupillid helisevad 432 Hz sagedusel, mis on õrnem ja helgem ja annab suurema selguse. Enamikule mõjub selline sagedus meditatiivselt ja lõõgastavalt, eriti tervendav mõju on tal südamekeskusele. 432 Hz ühendab sind universumi harmooniaga, mis võimaldab üksolemise tunnet kogu looduga ja tervendab meid raku tasandil. MÕNUSAT VAHEAEGA!

Kohtumine illustraator Gerda Märtensiga

Laupäeval, 11. märtsil,  algusega kell 15. 30 toimub Iloni Imedemaa saalis kohtumine illustraatori Gerda Märtensiga. Gerda Märtens räägib oma illustraatoriteest ning tutvustab ka oma originaaltöid. Gerda Märtens lõpetas 2014. aastal Eesti Kunstiakadeemia magistrantuuri graafika erialal ning täiendas end 2011–2014 Macerata Kunstiakadeemia (Accademia di Belle Arti di Macerata) illustratsioonikoolis Itaalias. 2015. aastal osales New York School of Visual Arts’i illustratsiooni suvekursustel. 2008–2009 lõi visuaali animafilmile „Õhus” (režissöör Martinus Klemet), on võitnud festivaliauhindu üle maailma. Eesti Kujundusgraafikute Liidu liige. Teeb regulaarselt koostööd ajakirjaga Täheke. Peale illustreerimise tegeleb ka kujundamise ja näituste kureerimisega. Tema töid asub Tricromia kunstigalerii kollektsioonis Roomas, Itaalias. Tutvu Gerda loominguga lähemalt: www.gerdamartens.com Selle aasta jaanuaris näitas ETV sarjas “Meie inimesed” ka Gerda lugu. Vaata saadet siit. Kõik huvilised on oodatud. Sissepääs muuseumipiletiga.

Vastlapäev

Pühapäeval, 26. veebruaril 11.00 – 17.00 tähistame vastlapäeva. Meisterdame igaüks väikese kelgu koos tegelasega ja paneme need mängutoas võidu liugu laskma! 12.00 kaunistame maailma parimaid vastlakukleid. Pilet 3 eurot.

Eesti sünnipäev

Pühapäeval, 19. veebruaril valmistume Eesti Vabariigi aastapäevaks. 11.00 – 17.00 teeme pidupäevale kohaseid meisterdusi. 12.00 – 14.00 kaunistame end temaatiliste põsemaalingutega. Pilet 3 eurot.

Sõbrapäev

Pühapäeval, 12. veebruaril kell 11.00 – 17.00 meisterdame sõpradele vahvaid kaarte ja üllatusi. Pilet 3 eurot.

Iloni sünnipäev

Pühapäeval, 5. veebruaril, Ilon Wiklandi sünnipäeval on Imedemaa kõigile tasuta avatud. Kell 12.00 loevad muuseumisõbrad ette sünnipäevateemalist lugu. Külas on Läänemaa imeline vanaema Aime Edasi koos perega. Kõik on oodatud kohapeal, kuuldust inspireeritult, joonistama nii kaarte kui ka pilte. Kell 14.00 kuulutatakse välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku konkursi laureaat. Teise korruse kinosaalis avatakse ühtlasi konkursile laekunud parimate tööde näitus.

Vene laada teemapäev

Laupäeval, 7. jaanuaril Haapsalus toimuva Vene laada puhul oleme meiegi sel päeval Iloni Imedemaal vene kultuuri lainel:

  • pakume samovarist teed
  • sööme barankasid
  • meisterdada saab uhkeid paberist matrjoškasid
  • lahendame uut venekeelset otsimismängu
  • eesti keeles saab lisaks tavapärasele otsimismängule lahendada veneteemalist ristsõna

Sissepääs muuseumipiletiga. Olete oodatud!

Koolivaheaja laager “Oma lood Imedemaal”

4. – 6. jaanuar 2017 Laste-ja noortekultuuri aasta juhatab Iloni Imedemaal sisse animatsioonilaager, kuhu kutsume osalema algklasside lapsi! Lastega koos jutustame lugusid ja proovime neid ka erinevates animatsioonitehnikates vormida. Savianimatsioonist piksellatsioonini. Ja muidugi ei unusta me kuulata, nii teiste lugusid kui ka helisid ja pille, mida ise meisterdame. Lisaks liigume ja joonistame, pildistame ja näitleme. Animatsioonilaagris on lapsel hea osaleda kõigil kolmel päeval. Alustame hommikul kell 10 ja lõpetame pärastlõunal kell 16. Reedel, 6. jaanuaril kutsume teisedki kell 16 kinosaali animatsioone vaatama! Kõik on oodatud! Juhendajad: Terje Henk, Kadri Mikkor-Roselius, Anne Suislep, Gea Grigorjev Laagri osalemistasu on 25 eurot. (Sisaldab sooja lõunasööki ja vahepalasid kolmel päeval.) Registreeri enne 27. detsembrit e-mailil: imedemaa@salm.ee Täpsem ajakava saadetakse registreerunutele e-postiga.

2016

SÜGISENE KOOLIVAHEAJA PROGRAMM ILONI IMEDEMAAL Laupäev, 22. oktoober MÄNGUPÄEV Mängida saab erinevaid laua- ja muid mänge, lahendada uhiuut otsimismängu ja teha mängulisi meisterdusi. Pühapäev, 23. oktoober AURUVEDURIPÄEV Kell 12.00 algab Karlssoni auruveduri kaitseventiili katsetamine. Auruveduriteemaline meisterdus. Esmaspäev, 24. oktoober ILLUSTRATSIOONIPÄEV Kell 12.00 saab proovida kätt etteloetava jutu illustreerimisel. Meisterduslaual inspireerivad illustreerimisnipid. Teisipäev, 25. oktoober TEATRIPÄEV Kell 12.00 Anne Suislepa teatrimängu tund peredele. Temaatiline meisterdus. Kolmapäev, 26. oktoober JOOGA-JA LOOVUSPÄEV Kell 11.00 Gea Grigorjevi jooga-ja loovustund lastele. Temaatiline meisterdus. Neljapäev, 27. oktoober LOOMAPÄEV Kell 12.00 loomamängud ja loomamaskide meisterdamine. Reede, 28. oktoober TERVISEPÄEV Kell 12.00 vahvaid terviseteemalisi mänge viivad läbi tervisejuhi eriala tudengid. Laupäev, 29. oktoober MOEPÄEV Kell 12.00 teeme ise moedemonstratsiooni ja meisterdame paberist nukkudele unistuste rõivaid. Pühapäev, 30. oktoober ÕUNAKOOGIPÄEV Kell 12.00 koolivaheaja lõpu puhul küpsetame lohutuseks ühe maitsva õunakoogi. Koolilastele sooduspilet 3 eurot! NB! Eraldi on võimalik ka tellida suuremale grupile koolivaheaja õpitube. Küsi pakkumist: imedemaa@salm.ee

Noore illustraatori õpituba

24. oktoobril 2016
KAVA: 10.00 – 11.15 kogunemine Iloni Imedemaal, tutvumine majaga ning muuseumitund, kus teeme tutvust Ilon Wiklandi põneva elukäigu ja tema loodud illustratsioonidega. Juhendaja Iloni Imedemaa tegevusjuht Maarja Aaloe.
11.30 -12.30  koolitustund lasteraamatukogus  “Sulane, peremees või partner”, mille käigus tutvustatakse sõnas ja pildis illustratsioonide võimalusi lasteraamatutes kirjanduslikku teksti visualiseerida, lisaväärtust pakkuda ja eraldiseisva kunstiliigina silma paista. Juhendaja bibliograaf ja Ilon Wiklandi noore kunstniku preemia konkursi komisjoni liige Krista Kumberg.
12.30 – 13.00 Lõuna (kerge eine)
13.00 – 14.30 Praktilise tegevuse  tund Iloni Imedemaal “Kuidas illustreerida ilukirjanduslikku teksti?”, mille käigus õpetatakse erinevate tehniliste võtete kaudu teksti visualiseerimise võimalusi. Tulemusena valmib igal osalejal oma nägemusest kantud illustratsioon antud teksti kohta. Juhendaja kunstikoolitaja Annely Lember.
14.30 -15.00 Kokkuvõte päevast ning Ilon Wiklandi noore kunstniku konkursi tingimuste tutvustamine.
Osalema on oodatud 13-18-aastased kunstihuvilised noored.
Osalustasu 3 eurot (sisaldab materjale ja kerget einet). Palume osalemistasu maksta hiljemalt 24.oktoobriks Iloni Imedemaa muuseumi piletikassasse.
 Palume registreerida õpituppa 15.oktoobriks: imedemaa@salm.ee
Toetaja: Eesti Kultuurkapital
Õpitoa plakati saab alla laadida siit: noor_illustraator.

Matsalu loodusfilmide festival

Selgi aastal saab Iloni Imedemaal MAFFi toimumise ajal filme vaadata ning õpitubades osaleda. Iloni Imedemaal on MAFFi programm 22. – 25. septembrini. Vaata kava lähemalt siit: 2016_MAFF Haapsalus Lihulas toimuva festivali põhikavaga saab tutvuda www.matsalufilm.ee Foto: Matsalu loodusfilmide festival. Kaader filmist Yellowstone.

Vanavanemate päev

Pühapäeval, 11. septembril kell 12.00 Iloni Imedemaal Küpsetame vanaema retsepti järgi õunamuffineid ja mängime vanavanemate-aegseid seltskonnamänge. Sissepääs muuseumipiletiga.

Lastejooga Iloni Imedemaal

Lastejooga on mängulisem versioon iidsest joogateadusest, mille eesmärgiks on arendada tugevust, teadlikkust ja vastupidavust. Lastejooga on põnev ja lõbus. Joogaharjutused on siin põimitud lugude, mängude ja muusikaga. Lastejooga aitab tänapäeva kiires elutempos olla iseenda ja oma kehaga heas kontaktis. Oluline on ka, et lastejooga aitab õppida toime tulema oma tunnetega ning suhtuda lugupidavalt oma kaaslastesse. Lapsi juhendab spetsiaalse koolitusega lastejooga õpetaja Gea Grigorjev. Gea Grigorjev on hiljuti Haapsallu elama asunud ja enda sõnul selle paiga fänn. Hariduselt psühholoog, on ta pikka aega tegutsenud noorsootöö valdkonnas ning otsapidi seotud noorte vaimse tervise portaali Peaasi.ee tegevustega. Gea on end pühendanud lastejooga temaatikaga tegelemisele ning jooga ja meditatsioon on leidnud tema südames väga erilise koha. Tütre sünni järel hakkas ta lisaks tegelema kunstiga. Nii arendab Gea end ka illustraatorina ja koos sõbrannaga avati hiljuti Haapsalus pisike galerii Pildiriiul. Tasuta lastejooga tunnid toimuvad Iloni Imedemaal järgmistel aegadel: 25. aprillil 16.00-17.00 sissejuhatav perejooga tund igas vanuses lastele koos vanematega 2.mail 16.00-17.00 lastejooga 4-7-aastastele (lasteaia- ja eelkooliealised lapsed) 9.mail 16.00-17.00 lastejooga 7-10-aastastele 15.mail 16.00 -17.00 10-13-aastastele                17.00-18.00 2-5-aastastele (koos lapsevanematega) Tundides on lapsed oodatud osalema ilma vanemateta, kuid soovi korral võivad lapsevanemad siiski tundi kõrvalt jälgida. Tund kestab u 60 minutit. Riietus võiks olla mugav ja liikumist võimaldav. Ühes tunnis saab osaleda maksimaalselt 15 last. Seega on soovitatav enda tulekust eelnevalt teada anda e-maili aadressil imedemaa@salm.ee või telefonil 58362803.

Aprillikuu sündmused Iloni Imedemaal

1.- 3.aprill –  Tembutamised Imedemaal Noil päevil võid kohata Imedemaal pahupidi kõnelejaid, uurida Lasteraamatukogu poolt kokku pandud triki- ja mustkunstiraamatuid ning õppida selgeks sõprade ninapidi vedamiseks mõni võlutrikk! Pühapäev, 17.aprill –  Loovuse lainel „Tundemeri sinu sees – kogupere kunstipäev“ Sel päeval saab kõigil Imedemaa korrustel kunsti teha. Külas on illustraator ja laste jooga õpetaja Gea Grigorjev, kelle juhendamisel laseme oma tundemere paberile valla! Reede, 29. aprill – tähistame Rahvusvahelist tantsupäeva Külas on Rahvusooper Estonia balettisolist Eve Andre- Tuga ning üheskoos õpime selgeks ka mõne vahva tantsuliigutuse. Terve päev tantsuteemalised meisterdamised. 27.- 30.aprill  – Väikesed “Tondituurid” Imedemaal (iga päev algusega kell 11) Otsime taskulampidega pimedas galeriis varjul olevaid Vaasalinna tonte ja saame nendega tuttavaks. Suuremate gruppide puhul (al 10 inimest) palume tuurile eelregistreerida e-posti aadressile imedemaa@salm.ee

Kevadine koolivaheaeg Iloni Imedemaal

Kevadise koolivaheaja juhatab sisse 20. märtsil toimuv Huvitavate Maitsete Päev. Kell 12 askeldab Iloni köögis Beguta Kevvai Haapsalu taimetoidukohvikust “Beguta”. Lisaks pakub kevadisi maitseelamusi Ritta Piper Haapsalu ökopoest „ Allikas“. Terve päev saab uudistada erinevaid laste kokaraamatuid, mille on tutvumiseks meile kokku pannud Lasteraamatukogu. Oma maitse järgi saab valida erinevaid otsimismänge ning meisterdada kaarte. 24. märts on Looduspäev Kell 11 on külas Helen Edasi ja Marko Valker Silma Õpikojast. Otsime Imedemaa hoovist kevadmärke ning vaatame lühifilmi Läänemere haavatavusest. Terve päev looduslikest materjalidest pühademeisterdused. Toetaja: Eesti Kultuurkapital 25. märtsil, suurel reedel Kell 12 Film „ Supilinna Salaselts“ “Supilinna Salaselts” on armastatud lastekirjaniku Mika Keräneni raamatutel põhinev kogupereseiklus, mis leiab aset suvises Tartus. Filmi peategelased on neli Supilinna last Mari, Sadu, Olav ja Anton, kelle rõõmus argipäev pööratakse pea peale, kui Tartut tabab salapärane mürgitus, mis pooled linna täiskasvanud lasteks muudab. Peategelastel on lahenduse leidmiseks aega vaid 48 tundi. Nii algab pead pööritav teekond vastumürgi poole, mis viib lapsed kõige ootamatumatesse paikadesse nii maa peal kui maal all. Avatud ka näitus „Hetked Supilinna Salaseltsi võtetelt“. Terve päev kadunud muna müsteeriumi lahendamine. 26. märtsil on kõik oodatud mune värvima ja lihavõttemeisterdusi tegema. 27. märtsil tähistatakse Iloni Imedemaal rahvusvahelist teatripäeva. Kell 12 mängutund „ Teatrimängud teatrikuul“. Terve päev teatriteemalised meisterdused. Koolivaheajal on Iloni Imedemaa avatud kõigil päevadel kella 11.00 – 17.00. Piletihinnad on koos lumega väiksemaks sulanud. Tavapärase 5 euro asemel maksab Imedemaa pääse kevadisel koolivaheajal 4 eurot. Perepileti hind on 15 euro asemel 12 eurot ning 10 korra pääsme saab soetada 30 euro asemel vaid 15 euroga. Fotol: Ilon Wiklandi illustratsioon Herman Rajamaa lugemikule.

Viikingi päev

Pühapäeval, 28. veebruaril ootame endale külla kõiki seiklushimulisi väikeseid ja suuri. Kell 12.00 otsime üheskoos viikingiaardeid. Külla on lubanud tulla Haapsalu viikingid Indrek Jets ja Marika Aedviir. Kell 15.00 vaatame II korruse kinosaalis lastefilmi “Ruudi” Lugu väikesest Ruudist, kes isadele-poegadele mõeldud viikingireisile pääsemiseks korraldab isa leidmise konkursi, mille auhinnaks on tema ise, tema ema ja muinasjutuline viikingivarandus. Osades Paul-Oskar Soe, Juta Altmets, Katariina Lauk, Guido Kangur, Aarne Mägi, Jan Uuspõld ja Dan Põldroos. Stsenaristid Aare Toikka, Aarne Mägi ja Katrin Laur. Režissöör Katrin Laur, operaator Rein Kotov, kunstnik Toomas Hõrak, produtsent Piret Tibbo-Hudgins. Tootjad Allfilm, Schmidtz Katze Filmkollektiv, MRP Matila Röhr Productions.   Terve päeva jooksul saab meisterdada viikingimaske ja ruunikirjadega kadakaseibe.   Sissepääs 2.50€ Tähelepanu! Iloni Imedemaa kõrval asuvas Haapsalu Raekojas (Kooli tn 2) on avatud näitus “Pronksspiraalidest vaselisteni – 1000 aastat rõivailu”. Näitusel saab aimu sellest, missuguseid rõivaid kanti viikingiajal Eesti aladel. Iloni Imedemaa piletiga sissepääs raekotta vaid 1 €.

Sõbrapäev

Pühapäeval, 14. veebruaril tule koos sõbraga meile külla! Oleme avatud kella 11 – 17. Meisterdame üheskoos maailma parimatele sõpradele vahvaid sõbrapäevakaarte. Sissepääs on veebruarikuus poole soodsam! 1 piletiga pääsevad muuseumisse 2 sõpra!

Iloni sünnipäev

Reedel, 5. veebruaril, Ilon Wiklandi sünnipäeval on Imedemaa kõigile tasuta avatud. Muuseumisõbrad loevad ette sünnipäevateemalisi lühilugusid: Kell 11:15 Lii Habak Kell 12:15 Teele Jurtom Kell 13:15 Jaanus Kõuts Kõik on oodatud kohapeal kuuldud juttudest inspireeritult joonistama nii kaarte kui ka pilte. Kell 15.00 kuulutatakse välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku konkursi laureaat. II korruse kinosaalis avatakse konkursile laekunud parimate tööde näitus, mis jääb avatuks märtsi lõpuni. Vaata lähemalt siit.

Pillipühapäev

10. jaanuar 2016 Talvise koolivaheaja viimasel päeval on meil külas improvisatsiooniline kollektiiv “Kõlakeha”, et lõpetada muusika-aasta ja alustada merekultuuriaastat.  “Kõlakeha” helirännakuline muusika viib meid tagasi oma lapsepõlve. Lastel on võimalus tutvust teha erinevate rütmi-ja kehapillidega ning üleval mängutoas meisterdada omale pilli. Väikestele: KELL 12:00 PILLIDE MEISTERDAMINE MÄNGUTOAS KELL 14:00 PILLID JA LOOD, KÜLAS ARNO SUISLEP Suurematele: KELL 17:00  ANS. KÕLAKEHA  „HARILIK KONTSERT“ II korruse KINOSAALIS Koosseis: Tuuli Velling – vokaal Arno Suislep – vokaal, raamtrumm, cajon, kalimba, mitmesugused sahistid ja omavalmistatud pillid Tuuli Velling on rahvusvahelise jazzikonkursi Nõmme Jazz lauljate kategooria võitja (2009) ja Soomes toimunud rahvusvahelise lauljate konkursi Lady Summertime II koha omanik (2009). Debüütalbum “Kuus ruutmeetrit põrandapinda” ilmus aastal 2013 ja sellel mängivad Teet Velling, Marti Tärn, Tõnu Tubli, Raivo Tafenau, Merje Kägu, keelpillikvartett Prezioso, Kristjan Randalu, Mai Agan jt. Üheteistkümnest albumil olevast laulust on üheksa loo sõnade ja viisi autoriks Tuuli Velling ning kahe viisi autoriks kitarrist Merje Kägu. Kägu laulud on kirjutatud eesti luuletajate tekstidele. Tuuli Velling on andnud välja kaks luulekogu: “Täiuslik ja turvaline” (2010) ja “6m2” (ilmus koos albumiga “Kuus ruutmeetrit põrandapinda” (2013). Tema luulet on tõlgitud inglise ja ungari keelde. Ta on üks 27 luuletajast, kelle tekstid sisalduvad Baltimaade uuema luule antoloogia Eestile pühendatud köites „Contemporary Estonian Poetry. A Baltic Anthology” (University of New Orleans Press, 2013). Arno Suislep kuulub TrubaTrumm koosseisu. See on rütmipillidel põhinev muutuva liikmeskonnaga rühmitus, mille eesmärgiks on luua kohapeal improvisatsiooniline helirännak. TrubaTrumm on esinenud Matsalu Loodusfilmide festivalil, Joogaruumis erinevates joogatundides, Haapsalu Joogapäevadel, Salme Kultuurikeskuses, Muinastulede ööl Viinistus ning aastal 2016 oseleb TrubaTrumm ka Viru Folgil. TrubaTrummis on kaasalöönud Bruno Piper, Tanel Ruben, Hans Kurvits, Agur Paesüld, Henrik Saare ja Elen Gill. Helirännakuteks kasutatakse erinevaid pille – raamtrumm, cajon, kalimba, mitmesugused sahistid ja omavalmistatud pillid.   SISSEPÄÄS MUUSEUMIPILETIGA PILETID EELMÜÜGIS KASSAS JA KOHAPEAL   Pillipühapäev on esimene sündmus sarjast “Iloni Imedemaa loovuse lainel”. Iloni Imedemaa on koht, kuhu võiks leida tee nii väike kui ka suur. Õdus maja on justkui loomekodu, kus leiab nii rahu, vaikust, seiklust kui ka inspiratsiooni andvaid lugusid ja pilte. Me kõik teame, et kunstnik Ilon Wiklandile meeldis joonistada, aga talle meeldis ka lapsepõlves uisutada ja oma koeraga mängida. Meie ümber on palju loomeinimesi ja peresid, kellel on vahvad lood, mängud või hobid, millest oleks hariv ja põnev osa saada meil kõigil. Kuna järgmine aasta on kuulutatud merekultuuriaastaks, siis Iloni Imedemaa soovib seda tähistada sündmuste sarjaga „Loovuse lainel“, mis toimub vähemalt kord kuus. Külla kutsume esinema, meisterdama ning lugusid merest või lapsepõlvest pajatama nii tuntuid inimesi, kollektiive kui ka meie kohalikke perekondi. Sündmuste sarja eesmärk on tähistada mere-kultuuriaastat, tutvustada erinevaid ameteid, õpetada uusi ja vanu mänge, kuulda lugusid merest, kodukohast ning saada häid ideid lastega tegelemiseks ja uuteks hobideks.

2015

Jõulueelne peresündmus “Jõulujutud”

Pühapäeval, 6. detsembril kell 12.00 Kavas: II korrusel Vaatame fotonäitust eelmisel aastal Iloni Imedemaal toimunud jõululavastusest „Muidugi oskab Lota peaaegu kõike!“ Tutvume kunstnik Maarja Aaloe loodud dekoratsioonide ja kostüümidega. Mõnd kostüümi saab ka selga proovida ja tunda, mis tähendab olla ise Lota või Mõmm. Võtke kindlasti fotoaparaat kaasa! Saate meeleolukaid pilte teha. Kuulame tädi Bergi ehk Sirje Maari esituses sedasama Astrid Lindgreni jõulujuttu, millest näidend rääkis. Kohtume Lota osatäitja Marie Keldrimaga.   Mängutoas Kaunistame ja maitseme piparkooke. Teeme jõulumeisterdust.   Terves majas Lahendame jõuluteemalist otsimismängu.   Õues Ehime koos üksikut kuusekest.   Sissepääs muuseumipiletiga. Iloni Imedemaa on avatud kella 11.00 – 17.00.     „Meil on nii lõbus, kui on jõulud!“ Nii ütles Lota ja tal oli õigus!   Fotol: Marie Keldrima – Lota